Záleží nám na nemocnici!

 

Osem autobusov priviezlo v pondelok 4. júla 2011 do Bratislavy viac ako 350 ľudí z okresov Partizánske a Prievidza, ktorí prišli priamo pred Ministerstvo zdravotníctva SR vyjadriť svoj nesúhlas s rušením oddelení v nemocniciach v Partizánskom a v Bojniciach. Okrem transparentov s nápismi „Zachráňme nemocnicu“ či Urobili by ste to aj svojim matkám?“, priniesli so sebou aj dve petície proti rušeniu oddelení, pod ktoré sa podpísalo celkovo 42 tisíc občanov. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik si ich však neprebral, pretože mal v tento deň dovolenku.

Primátor Partizánskeho Jozef Božik avizoval protestné zhromaždenie pred ministerstvom zdravotníctva už niekoľko dní vopred. Minister Uhliarik mu totiž na osobnom rokovaní prisľúbil, že 30. júna osobne navštívi nemocnicu v Partizánskom a osobne si preberie aj petíciu občanov proti rušeniu detského, novorodeneckého a gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Približne tristo ľudí ho však pred nemocnicou v Partizánskom čakalo márne. Protestovať proti rozhodnutiu ministra zdravotníctva a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) prišli preto priamo pred ministerstvo na bratislavské Kramáre. Pridali sa k nim aj občania z okresu Prievidza, ktorí nesúhlasia so zrušením oddelenia klinickej onkológie, oddelenia dlhodobo chorých a očného oddelenia v bojnickej nemocnici. Na ministra Uhliarika sa však opäť čakalo márne, čo protestujúci okomentovali pokrikmi „Hanba“, „Fúj“ či „Odstúpiť“. „Keďže neprišiel, prišli sme my za pánom ministrom. Dnes má dovolenku, nemôže nás prijať, ale my mu odovzdáme petičné hárky aj za okres Partizánske aj za okres Prievidza so žiadosťou, aby opakovane prehodnotil svoje konanie. My v Partizánskom ako aj v Prievidzi sme sa rozhodli, že nebudeme ticho načúvať tomuto diktátu a arogantnému rozhodovaniu od zeleného stola, ale povieme jednoznačne svoj názor,“ povedal na zhromaždení primátor Božik, ktorý zároveň zdôraznil, že občania oboch okresov si zaslúžia, aby vládni činitelia vedeli, že ľudia žijú aj v takých regiónoch, kde je nekvalitná dopravná infraštruktúra, a kde je otázka dostupnosti zdravotnej starostlivosti rozhodujúca, pokiaľ ide o ochranu zdravia a záchranu ľudského života. Podpísané petičné hárky a žiadosť o opätovné prehodnotenie rušenia jednotlivých oddelení odovzdal zástupcovia samospráv na podateľni ministerstva zdravotníctva. Ako memento na pondelkovú demonštráciu zanechali protestujúci pred odchodom ministrovi Uhliarikovi svoje transparenty, ktorými oblepili vstup a okolitý priestor pred ministerstvom.

V nemocnici v Partizánskom malo byť od júla na návrh VšZP zrušené pediatrické, urologické, doliečovacie, gynekologické a pôrodnícke, otorinolaryngologické a novorodenecké oddelenie. Na príkaz primátora Božika však všetky tieto oddelenia riadne fungujú aj po 1. júli. „Vydal som pokyn, aby sa zatiaľ nepodpisovala zmluva so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Požiadal som o to riaditeľa Nemocnice v Partizánskom Gabriela Krbúšika, ktorý by mal s pánom ministrom opäť osobne rokovať vo štvrtok 7. júla. Ako predseda správnej rady Nemocnice s poliklinikou v Partizánskom budem naďalej žiadať, aby bolo zachované detské, novorodenecké a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Zrušenie ďalších troch oddelení v našej nemocnici budeme akceptovať,“ zdôraznil primátor, podľa ktorého má ministerstvo zdravotníctva na definitívnu dohodu čas do konca júla tohto roku.

 

 

Zdroj: (www.partizanske.sk)

 

Môže sa Vám ešte páčiť...