Z októbrového kontrolného dňa primátora na stavbách

V Parku Milana Rastislava Štefánika sa pred pár dňami rozbehla výstavba nového 150 metrov dlhého mlatového chodníka. Na tomto mieste sa v utorok 7. októbra 2014 začal aj pravidelný kontrolný deň primátora Jozefa Božika na stavbách.

Výstavba mlatového chodníka, ktorá je súčasťou ďalšej etapy revitalizácie parku, by mala byť hotová do konca októbra. V rovnakom termíne chce mesto dokončiť aj ďalšiu investičnú akciu, ktorou je výstavba spevnených plôch na sídlisku Šípok. „Po oboch stranách Horskej ulice vybudujeme celkovo 31 stojísk pre pozdĺžne parkovanie motorových vozidiel, pričom povrch týchto plôch bude z vegetačných zatrávňovacích panelov,“ spresnil Peter Minárik z referátu životného prostredia a dopravy MsÚ.  

Na príjemné zmeny sa na sídlisku Šípok môžu už čoskoro tešiť nielen motoristi, ale i žiaci Základnej školy na Malinovského ulici. Po troch mesiacoch stavebných prác, ktoré spočiatku sprevádzali nemalé problémy, by mala byť začiatkom novembra ukončená rekonštrukcia hlavného pavilónu. Tá spočíva vo výmene okien, zateplení obvodových múrov a kompletnej revitalizácii fasádneho plášťa. Podľa vyjadrenia Mariána Findríka z realizačnej spoločnosti, stavba napreduje podľa plánu: „Nachádzame sa pred dokončením prvej etapy prác na južnej a západnej strane pavilónu. Druhá etapa, na severnej a východnej strane, je k dnešnému dňu hotová na 60 percent“.   

Novým vzhľadom sa už môže popýšiť Materská škola na Obuvníckej ulici, ktorá takisto prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Vymeniť okná, zatepliť a obnoviť fasádu celého objektu stihla dodávateľská firma v dohodnutom termíne.  „Veľmi ma teší, že naša škola dostala nový šat, ktorý je vysoko hodnotený ako zo strany zamestnancov, tak i zo strany samotných detí a ich rodičov,“ uviedla riaditeľka školy Mária Gendiarová.

Do finálnej fázy sa dostala aj revitalizácia priestorov, v ktorej má svoje zázemie futbalový klub Slovan Šimonovany. Po rekonštrukcii šatní a spŕch sa posledné práce sústreďujú v klubovni. Kompletne vynovené priestory by mali šimonovianski futbalisti využívať od novembra. 

Bezpečné priechody, kvalitnejšie cesty

Pracovné stroje a robotníci sú v ostatných dňoch neprehliadnuteľní na štátnej ceste 1/64, kde sa budujú nové priechody pre chodcov. Dva z nich vzniknú vo Veľkých Bieliciach a ďalšie dva v Šimonovanoch. „Všetky priechody budú vybudované tak, aby vyhovovali osobám, ktoré majú zdravotné postihnutie, aby po nich mohli bezpečne prechádzať mamičky s kočiarikmi a malé deti. Z hľadiska ešte väčšej bezpečnosti cestnej premávky budú tieto priechody aj osvetlené,“ vysvetlil primátor s tým, že v prípade priaznivého počasia by mal byť posledný priechod hotový najneskôr v polovici novembra. 

Buduje a rekonštruuje sa aj na Luhoch. Oprava povrchu časti komunikácie a chodníkov na Veľkej okružnej je pred dokončením, robia sa už len terénne úpravy. Časovo náročnejšia aj objemovo rozsiahlejšia je rekonštrukcia vozovky a chodníkov na Malej okružnej. „Sme zhruba v polovici. Prvá časť tejto stavby je už hotová a pokračujeme v druhej. Tu opäť začíname osádzaním obrubníkov, ukladaním prídlažby, dlažieb a následne urobíme nový asfaltový povrch. Pokiaľ nám to počasie umožní, chceli by sme to stihnúť do konca októbra,“ povedal stavbyvedúci.

Na Luhoch prebieha aj ďalšia akcia. Po časovej odmlke sa opäť pracuje v Centre voľného času. Výsledkom rekonštrukcie jedného z pavilónov by mali byť moderné priestory pre vzdelávacie aktivity komunitného centra. Aktuálne sa robia vnútorné inštalácie, rozvody vody, kúrenia, kanalizácie a predprípravné práce na zateplenie fasády, strechy a výmenu okien. Ukončenie rekonštrukcie je plánované v druhej polovici decembra. 

Do konca roka nová stanica aj byt

Tvár mesta a komfort obyvateľov ovplyvňujú aj investičné aktivity súkromných investorov. Budovu novej autobusovej stanice čakajú v najbližších týždňoch vonkajšie úpravy. Ako informoval generálny riaditeľ SAD Prievidza, a. s. Michal Danko, v interiéri sa už dokončujú elektroinštalácie, obklady a dlažby. Stavba pokračuje bez problémov a jej avizované dokončenie v novembri ohrozené nie je.

Do konca roka chce súkromný investor zavŕšiť aj prestavbu bývalej slobodárne č. 8 na bytový dom, v ktorom vznikne 32 malometrážnych bytov. „Vo vnútri už robíme omietky a potery. Takisto pracujeme vonku na výstavbe spevnených plôch, kde začneme ukladať zámkovú dlažbu,“ priblížil aktuálny stav prác stavbyvedúci.

Dobré správy pre obyvateľov mesta, ako aj celého regiónu prichádzajú aj z Nemocnice s poliklinikou v Partizánskom. „V nemocnici sa dokončuje centralizácia jednotiek intenzívnej starostlivosti, čo opäť prispeje k vyššej kvalite poskytovanej liečebno-preventívnej starostlivosti,“ zdôraznil primátor.

 

 

.  

 

 

    

 

Môže sa Vám ešte páčiť...