Z februárového kontrolného dňa primátora na stavbách

Najaktuálnejším investičným projektom mesta je nový bezpečnostný kamerový systém, inštalovanie ktorého sa začína práve v týchto dňoch. Hovorilo sa o ňom aj v utorok 17. februára 2015 na pravidelnom kontrolnom dni primátora Jozefa Božika na stavbách.

Mestská polícia doposiaľ monitorovala dianie v uliciach mesta prostredníctvom trinástich bezpečnostných kamier, napojených na centrálny riadiaci pult. Najneskôr do dvoch týždňov však bude mať pre tento účel k dispozícii dvadsať kamier, osemnásť otočných a dve statické. Nainštalované budú prevažne na stĺpoch verejného osvetlenia, ale aj na budovách. „Nový kamerový systém sme sa snažili rozmiestniť tak, aby sme mali pod stálou kontrolou najmä najproblematickejšie lokality,“ zdôraznil náčelník mestskej polície Jozef Piterka.

Časovo náročnejšia je investičná akcia mesta v Šimonovanoch. Ďalšia etapa rekonštrukcie budovy so sídlom pošty, ktorá sa začala koncom minulého roka, je momentálne asi v polovici prác. „Za ostatný mesiac sme dokončili interiérové omietky stien, rozpracované máme sadrokartónové podhľady a obklady. Následne budeme pokračovať znižovaním stropov, a ak nám počasie dovolí, prejdeme na exteriérové práce,“ vysvetlil konateľ realizačnej spoločnosti Ondrej Bielský, podľa ktorého stavba napreduje podľa harmonogramu. Renovácia spoločenských priestorov na prízemí budovy a zateplenie celého objektu by malo byť dokončené do júna.

S príchodom teplejších jarných dní plánuje samospráva odštartovať aj ďalšie projekty. „Termínovo najbližšou investičnou akciou, ktorú bude mesto realizovať, je rekonštrukcia interiéru panoramatického kina, kde začíname už v marci,“ informoval primátor.

Pracovná skupina sa počas kontrolného dňa opäť zaujímala aj o stav dlhodobo chátrajúcich objektov, ktoré sa mestu podarilo v minulom volebnom období odpredať súkromným vlastníkom.

Na zoznam zastávok sa po dlhšej dobe dostala budova rozostavaného kultúrneho domu, ktorej druhú časť nový majiteľ rekonštruuje na športovo-spoločenské zariadenie s ubytovacou kapacitou. „Na celej rekonštruovanej časti už máme osadené okná a vzhľadom na počasie sa sústredíme najmä na suché procesy. Postupne plánujeme začať robiť omietky a nabehneme aj na remeslá, ako sú voda, elektrika a kúrenie,“ priblížil aktuálne práce stavbyvedúci Peter Hrnko. Aj v tomto prípade čaká investor na teplejšie dni, kedy chce pokračovať na vonkajšej úprave budovy. Zateplenie a novú fasádu plánuje zrealizovať do konca roka. Ako doplnil stavbyvedúci, objekt bude mať po rekonštrukcii rôznorodé využitie. Okrem penziónu sa v ňom bude nachádzať priestranná reštaurácia, viacero telocviční, ako aj veľká spoločenská sála.

Atraktívnym vzhľadom sa už dnes môže popýšiť budova niekdajšej slobodárne č. 8, ktorú súkromný investor zrekonštruoval na moderný bytový dom. Vonkajšie práce sú takmer hotové a stavbári v týchto dňoch dolaďujú posledné interiérové úpravy. Tie by mali byť hotové v priebehu marca. „Pomaly začíname s prezentáciami bytov. V tomto objekte je asi sedem, osem dispozičných riešení bytov. Prakticky každý je úplne iný, takže záujemcovia majú možnosť výberu z viacerých alternatív,“ uviedol stavbyvedúci Ladislav Strapáč.

Možnosť výberu budú mať aj potencionálni majitelia domov, ktoré vyrástli na mieste zbúranej bývalej materskej školy v Šimonovanoch. V ponuke sú troj- a štvorizbové domy v dvojradovej zástavbe. Podľa zástupcu realizačnej spoločnosti Petra Frančáka, termín ukončenia stavebných prác je reálny už v apríli: „Teraz pokračujeme v omietkach a poteroch, dokončili sme prípojky na ďalšom rade a začíname navážať cestu.“     

Môže sa Vám ešte páčiť...