Štefánikovo meno sa navždy spojilo s Partizánskym

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič v piatok 20. júla 2012 slávnostne odhalil v areáli  Hvezdárne Partizánske v Malých Bieliciach repliky dvoch kamenných pylónov, ktoré v roku 1911 na ostrove Vava´u  v Tichomorí slúžili generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi ako statívy na ďalekohľad pri pozorovaní zatmenia Slnka.

 

Význam osadenia pamiatky po významnom politikovi a vedcovi zdôraznil v príhovore cestovateľ František Kele, vedúci výpravy expedície po stopách nášho dejateľa v Tichomorí v rokoch 1994 a 2011. „Pylóny sú jedinou hmatateľnou pamiatkou na Štefánika na južnej pologuli. Predstavujú naše kultúrne dedičstvo,“ zdôraznil Kele, ktorý sa zároveň poďakoval za podporu pri zrealizovaní tejto myšlienky primátorovi mesta Jozefovi Božikovi a Spoločnosti M. R. Štefánika, ktorá má v Partizánskom veľmi silný klub.

    

Svojou prítomnosťou na slávnostnom odhalení replík pylónov, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti 132. výročia narodenia generála Štefánika, poctili pamiatku našej osobnosti spolu s ministrom školstva aj ďalší hostia, medzi ktorými bola okrem iných poslankyňa NR SR Mária Janíková a predseda TSK Pavol Sedláček.  

 

Dva betónové podstavce, na ktoré Štefánik umiestnil ďalekohľad a 29. apríla 1911 uskutočnil úspešné pozorovanie zatmenia Slnka, objavil František Kele na ostrove Vava´u ešte počas svojej prvej výpravy v roku 1994. Zachoval sa na nich vyrytý Štefánikov podpis, dátum 29. apríl 1911 a nápis v jazyku domorodcov Smrť Slnka, ako sa hovorí zatmeniu. Zachovanie tejto vzácnej technicko-kultúrnej pamiatky bolo hlavným dôvodom ďalšej expedície na ostrov Vava´u, ktorú František Kele so skupinou nadšencov absolvoval v roku 2011. Počas expedície očistili podstavce a ich okolie a pri príležitosti 100. výročia úspešného pozorovania zatmenia Slnka na tomto mieste si osobnosť M. R. Štefánika uctili osadením pamätnej tabule na jednom z podstavcov. Podarilo sa im urobiť aj detailnú technickú dokumentáciu a skopírovať originálne nápisy pre výrobu replík.

  

                                                                                          

Môže sa Vám ešte páčiť...