Pracovný výjazd primátora v mestskej časti Centrum

Začiatok Nábrežnej ulice bol vo štvrtok 25. apríla 2013 štartom pracovného výjazdu vedenia samosprávy mesta Partizánske v mestskej časti Centrum. Práve od tejto problematickej lokality začala obhliadka lokalít a objektov, pri ktorých je ideálne stav problému posúdiť priamo na mieste.

Diskusia s občanmi – Rómami na Nábrežnej ulici s primátorom Jozefom Božikom, mala už menej búrlivú atmosféru, ako na jeseň minulého roka. Ich sťažnosti sú však už notoricky známe – chcú vodu na celý deň, chcú poriadok a pekne upravené bytovky, keďže si nájom platia, atď.. Primátor ponúkol riešenie nákupom materiálu na obnovu zdevastovaných spoločných priestorov, ale prácu by mali vykonať samotní obyvatelia, nakoľko tu žije veľa nezamestnaných mladých mužov. Takéto riešenie skrášlenia domov zaniklo v nezáujme sťažovateľov. Na zdevastovaných objektoch preto veľmi paradoxne pôsobili desiatky nových satelitov v porovnaní so zaplechovanými oknami 27 bytov, z ktorých boli vysťahovaní neplatiči. Okolo Domu dôchodcov sa delegácia mesta presunula na Komenského ulicu, kde debatovala najmä o spolunažívaní s Rómami. Občania väčšinou tvrdili, že oplotenie vybudované koncom minulého roka pomohlo. Ale „vystrájanie“ susedov za oplotením je stále rovnaké. Ide najmä o poškodzovanie pletiva, hlučnosť hudby z odstavených áut, o triafanie loptou do okien, atď.. Padol aj návrh riešenia parkovania na Komenského ulici len na základe povolenia.

Ďalším cieľom pracovnej skupiny bola Školská ulica, kde sa stretla aj s obyvateľmi bloku č. 187, ktorým sa podarilo zachrániť stromy vo dvore vedľa baru. Už vopred ďakovali vedeniu samosprávy, že dvor, o ktorý sa doteraz starali, dostanú oficiálne aj do prenájmu. Rozhodne o tom však až júnové zastupiteľstvo. Z prehliadky Školskej ulice vzišiel návrh presunúť parkovanie na druhú stranu, nakoľko husto zaparkované autá bránia príjazdom sanitky ku vchodom, navyše na autá padajú gaštany. Na konci ulice bol však názor ďalšieho občana opačný. Výjazdová skupina sa presunula na Futbalový štadión K. Jokla, kde nový prezident klubu Ján Dubina poukázal na havarijný stav strechy nad tribúnou a na problémy s novým závlahovým systémom, pochválil vynikajúcu spoluprácu s TSM. Na oplátku si nové vedenie futbalového klubu vyslúžilo pochvalu za perfektný stav trávnika a postup žiakov do vyšších súťaží. Ulicou R. Jašíka, kde vládol čulý pracovný ruch, skupina iba prešla, nakoľko bude predmetom kontrolného dňa. V areáli Materskej školy na Makarenkovej ulici riaditeľka Naďa Rehureková poukazovala na urgentnú opravu poškodeného oplotenia a okrem iného zdôraznila potrebu dokončenia výmeny okien. Chvíľku oddychu si dopriali účastníci výjazdu v chladivom knižničnom klube, ktorý sa má v tomto roku prerábať na múzeum o histórii mesta za sumu 33 tisíc eur, získaných  z projektu cezhraničnej spolupráce. Ďalšími navštívenými objektmi bol Domov, kde finišujú rekonštrukčné práce a Dom kultúry, kde pokračujú rekonštrukčné exteriérové práce.

Text a foto: Tempo

Môže sa Vám ešte páčiť...