Partizánske si uctilo paralympionika Radka Kaufmana

Výnimočný športovec a človek s nezlomnou vôľou a odhodlaním prekonávať aj napriek nepriazni osudu všetky prekážky. Taký bol Radovan Kaufman, jeden z najúspešnejších slovenských paralympionikov a zakladateľ kampane Na kolesách proti rakovine, ktorý pred štrnástimi rokmi prehral svoj boj s ťažkou chorobou vo veku 25 rokov. Spomienka na paralympijskeho víťaza, majstra sveta a Európy v cyklistike, je v jeho rodnom Partizánskom stále živá. Pretavila sa aj do nového podujatia pod názvom Deň Radovana Kaufmana, ktoré malo premiéru v stredu 28. júna 2017.

Deň Radovana Kaufmana je spoločnou iniciatívou Slovenského paralympijského výboru (SPV) a Mesta Partizánske, ktoré svoju niekoľkoročnú spoluprácu spečatili podpisom memoranda počas minuloročného podujatia Deň mladých mesta – Na kolesách proti rakovine. Vtedy bol po prvý raz predstavený aj celoslovenský projekt detskej športovej všestrannosti „O zlatý odznak Radovana Kaufmana“, ktorého finále a slávnostné oceňovanie víťazov bolo súčasťou dopoludňajšieho programu Dňa Radovana Kaufmana.

Deň plný aktivít, zábavy i slávnostných okamihov

V duchu odkazu Radovana Kaufmana, podporiť prostredníctvom pohybu a športových aktivít zdravý životný štýl, nechýbala ani symbolická jazda „kolieskárov“ po Námestí SNP v Partizánskom. Deti z materských a základných škôl, študenti i seniori boli veľmi kreatívni, a tak návštevníci mali možnosť vidieť okrem klasických bicyklov a kolobežiek aj segway či tandemový bicykel. „Radko bojoval o život a zároveň dokázal aj športovať a vytvoriť úžasnú myšlienku, ktorá hovorí o tom, že aj športovou aktivitou, a práve na kolesách, je možné vyjadriť solidaritu a spolupatričnosť so všetkými, ktorí bojujú s chorobami,“ uviedol primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Deň Radovana Kaufmana bol príležitosťou aj na slávnostné ocenenie talentovanej mládeže mesta Partizánske. Z rúk primátora Jozefa Božika a viceprimátora Vladimíra Karáska si ďakovné listy a darčeky prevzalo 42 školákov a stredoškolákov, ktorí v tomto roku úspešne reprezentovali mesto na rôznych umeleckých, športových či vedomostných súťažiach.

Celý dopoludňajší program sa niesol v znamení dobrej nálady. Okrem moderátora Štefana Skrúcaného to bolo i zásluhou Rusín Čendeš Orchestra a v neposlednom rade Roba Opatovského. Obľúbený spevák potešil publikum svojimi najznámejšími skladbami, no i prekvapením, a to v podobe predpremiéry svojej novej piesne Nepadám, ktorej oficiálna premiéra bola naplánovaná na popoludnie. Autorkou textu je Oľga Záblacká, o hudbu sa postaral samotný Robo. „Osoba Radovana Kaufmana bola pre mňa veľmi silnou inšpiráciou. Do poslednej chvíle to bol človek, ktorý nepadal a naozaj bol v tomto pre mňa jedným veľkým príkladom,“ prezradil spevák.

Radkova socha nesie jasné posolstvo

Vyvrcholením podujatia bolo slávnostné odhalenie sochy Radka Kaufmana, ktorá symbolizuje nezlomnosť ľudskej vôle. Jej čestné miesto je v areáli Základnej školy Radovana Kaufmana, ktorá bola premenovaná na počesť tohto významného rodáka v roku 2013 a stala sa prvou verejnou budovou na Slovensku, ktorá nesie meno paralympionika. Na tvorbe sochy, ktorá nesie motto „Dosiahneš všetko, ak chceš!“, sa podieľali akademický sochár Ján Ťapák spolu s akademickým maliarom Stanom Trepačom. Podľa nich je socha výnimočná svojou konkrétnosťou. „Je logické nechať sochárske vyznenie tak, ako vychádza z reality. Akoby na jednej nohe ukazoval svoj charakter, nepoddajnosť, nasadenie aj pevnú vôľu. Prekonanie samého seba,“ vyznal svoje myšlienky Ján Ťapák.

Odhaleniu sochy, ktorá ako prvá na Slovensku nesie meno paralympijského športovca, predchádzala oficiálna premiéra piesne Nepadám v podaní Roba Opatovského i krst knihy Mal som (vždy) šťastie 2. Jej autormi sú Ján Riapoš a Eva Bacigalová. „Kniha je dôkazom sily paralympijského hnutia Slovenska. Je tam nádherných desať príbehov, nielen zdravotne znevýhodnených, ale aj ľudí, ktorí nám pomáhajú a sú našou oporou. Vrele odporúčam začítať sa do týchto nádherných príbehov, medzi ktorými nájdete aj príbeh Radovana Kaufmana,“ prezradil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. Nie je to však, ako by sa možno dalo čakať, kniha plná smútku a trápenia. Sršia z nej energia, optimizmus a láska k životu. Ako povedala Eva Bacigalová, ktorá osobnosti spovedala: „Spoznáte osudy ľudí, čo nezanevreli na život len preto, že im do neho vstúpila zdanlivo neprekonateľná prekážka a sú silnou motiváciou“. Publikáciu pokrstil novinovými ústrižkami herec a básnik Juraj Sarvaš.

(msk, Tempo)

 

Môže sa Vám ešte páčiť...