Partizánske si pripomenulo 68. výročie oslobodenia mesta

Položením vencov k Pamätníku SNP si v piatok 5. apríla 2013 občianska verejnosť v Partizánskom pripomenula 68. výročie oslobodenia mesta. Pozvanie na celodenné oslavy, ktorých súčasťou boli aj sprievodné podujatia, prijali i viacerí významní predstavitelia politického a armádneho života.

Už tretí rok si Partizánčania nepripomínajú 2. apríl 1945, deň oslobodenia mesta, iba v útrobách mestského úradu, ale dôstojnými verejnými oslavami na Námestí SNP, ktoré umocňujú sprievodné podujatia, no i prítomnosť významných hostí. Inak tomu nebolo ani tento rok a spolu s primátorom mesta Jozefom Božikom a predstaviteľmi samosprávy sa na spomienkových oslavách zúčastnili aj viaceré autority politického a armádneho života. Jedným z najvýznamnejších hostí bol mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Pavel Maratovič Kuznecov, ktorý vo svojom slávnostnom príhovore vyzdvihol priateľské vzťahy medzi našimi slovanskými národmi, ako i potrebu pripomínať si a nezabúdať na minulosť a na nesmrteľné hrdinstvo tých, ktorí položili svoje životy za našu spoločnú slobodu. Odkaz na návrat k tradíciám oslavovania oslobodenia nášho mesta, ale aj slová vďaky a úcty tým, ktorí v národnooslobodzovacích bojoch riskovali aj položili svoje životy, rezonovali aj príhovoroch predsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavla Sečkára, poslankyne NR SR Márie Janíkovej a primátora Jozefa Božika, po slovách ktorého vzlietli nad námestím ako symbol mieru holuby. Po príhovoroch sa predstavitelia mesta a hostia spolu s desiatkami Partizánčanov z radov dôchodcov, študentov, zástupcov politických strán a spoločenských organizácií v meste presunuli k Pamätníku SNP, kde si položením vencov uctili pamiatku padlých. V závere pietneho aktu zaznela slovenská hymna a čestné salvy zo samopalov.

Súčasťou spomienkových osláv, ktoré pripravilo Mesto Partizánske v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, politickými stranami a hnutiami a Spoločnosťou M. R. Štefánika, klubom Partizánske, boli i sprievodné podujatia. Okrem ukážky vojenskej techniky a zbraní Ozbrojených síl SR k nim patrila aj výstava žiackych výtvarných prác s tematikou oslobodenia mesta a 19. ročník Behu oslobodenia, do ktorého sa zapojilo takmer 200 žiakov zo základných škôl a osemročného gymnázia v Partizánskom. Nechýbalo ani slávnostné oceňovanie  najlepších bežcov a autorov najkrajších výtvarných prác, ktorým osobne pogratuloval a odovzdal diplomy primátor mesta spolu s hosťami. Odovzdával sa aj Pohár primátora mesta Partizánske, ktorý si za najlepšie bežecké výkony žiakov, odniesla Základná škola R. Jašíka.

Môže sa Vám ešte páčiť...