Partizánske a Valašské Meziříčí podpísali dohodu o partnerstve a spolupráci

Pred takmer tromi rokmi našlo Partizánske pre realizáciu cezhraničného mikroprojektu spojenca v českom meste Valašské Meziříčí. Spoločné aktivity, ale i podobné priority oboch samospráv viedli k vytvoreniu perspektívy dlhodobej kooperácie. V utorok 13. mája 2014 ju oficiálne spečatilo podpísanie Dohody o partnerstve a spolupráci medzi mestami Partizánske a Valašské Meziříčí.

Dohoda o partnerstve a spolupráci medzi Partizánskym a Valašských Meziříčím prešla v decembri minulého roka schválením v zastupiteľstvách oboch miest. „Po dlhých desaťročiach Partizánske získalo oficiálneho cezhraničného partnera. Podpísanie dohody je formálnym zavŕšením našej spoločnej, viac ako dva a polročnej práce. Úprimne verím, že bude spájať nielen naše mestá ako inštitúty verejnej správy, ale predovšetkým občanov,“ zdôraznil primátor Partizánskeho Jozef Božik. Dlhodobé pokračovanie partnerskej práce oboch miest by si prial aj starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka: „U nás v Čechách sa vraví, že čo sa dlho pripravuje, to aj  dlho vydrží. A ja pevne verím, že sa to bude týkať ako našej spolupráce, tak i priateľstiev našich občanov“. Oficiálne partnerstvo miest potvrdili primátor Jozef Božik a starosta Jiří Částečka podpísaním dohody na pôde Mestského úradu v Partizánskom.

Obe mestá nadviazali spoluprácu v roku 2011 v rámci cezhraničného mikroprojektu, zameraného na rozvoj turizmu. Ten bol základom pre realizáciu viacerých aktivít, spolufinancovaných Európskou úniou. Vo Valašskom Meziříčí bol obnovený v zámockom parku Kinských altánok, ktorý projektoval slovenský architekt Dušan Jurkovič. Partizánske získalo prostriedky na vybudovanie štyroch infokioskov s pripojením na internet, poskytujúcim obyvateľom a návštevníkom informácie o meste aj o Valašskom Meziříčí. Počas tejto kooperácie bola pripravená aj výstava fotografií Krajinami Valašska a vydaná propagačná publikácia o oboch mestách. „Som presvedčený, že doterajšia spolupráca priniesla pre komunitu ľudí v Partizánskom i vo Valašskom Meziříčí obohatenie vo viacerých oblastiach kultúrno-spoločenského aj občianskeho života. A v tomto duchu budeme pokračovať aj naďalej,“ uviedol Jozef Božik s tým, že sa už s českým partnerom dohodol aj na ďalších spoločných akciách. Okrem vzájomných návštev kultúrnikov, športovcov, či seniorov na podujatiach organizovaných v Partizánskom a vo Valašskom Meziříčí, to bude opäť aj spoločný projekt. Jeho výsledkom budú učebnice k regionálnemu vzdelávaniu študentov o histórii a súčasnosti oboch partnerských miest.

 

 

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...