Partizánske a srbské mesto Bajina Basta chcú byť partnermi

Samospráva v Partizánskom pokračuje v budovaní siete svojich partnerských miest. V úvode predposledného májového týždňa zavítali do Partizánskeho zástupcovia srbského mesta Bajina Basta, aby s primátorom Jozefom Božikom rokovali o uzatvorení partnerstva medzi obomi mestami.

„Prostredníctvom partnerstva chceme rozvíjať spoluprácu v oblasti kultúry, športu, mládeže, ale rovnako sa zameriame aj na školstvo a cestovný ruch. Občania oboch miest sa budú môcť spoznávať, budú spoznávať svoje tradície, zvyky, kultúru a, samozrejme, navzájom sa budú obohacovať rozmerom ľudskosti a spolupatričnosti,“ uviedol primátor Jozef Božik. K posilneniu spoločného partnerstva by mal prispieť aj vstup Srbska do Európskej únie. „Po ukončení prístupových rokovaní medzi Srbskom a Európskou úniou bude môcť Bajina Basta spolu so svojím partnerom realizovať projekty, ktoré by spoluprácu a dobré vzťahy ešte prehĺbili,“ zdôraznil zástupca primátora mesta Bajina Basta Petar Petrovic.

Bajina Basta sa nachádza na území Národného parku Tara, ktorý je známy horskými vrcholmi či strmými roklinami. V meste sa každoročne koná podujatie Drinska Regata, ktoré navštevujú ľudia z celého sveta. Ide o jedinečný adrenalínový zážitok, ktorý spočíva v splavovaní rieky Driny na raftoch a nafukovacích člnoch. „V budúcnom roku sa pokúsime, aby sa reprezentatívna vzorka občianskych skupín, ktoré sa angažujú v rámci fungovania samosprávy, tohto podujatia zúčastnila,“ doplnil primátor s tým, že zmluva o partnerstve medzi mestami Partizánske a Bajina Basta je už v procese príprav. Ak bude schválená zastupiteľstvami oboch miest, k jej slávnostnému podpísaniu by malo dôjsť 8. septembra.

(Tempo, upr.)

Môže sa Vám ešte páčiť...