Partizánčania podporili na kolesách boj s rakovinou

Partizánčania všetkých vekových kategórií sa v stredu 24. júna 2015 symbolickou jazdou na bicykloch, kolobežkách, vozíčkoch a korčuliach po Námestí SNP zapojili do XIII. ročníka charitatívnej kampane Na kolesách proti rakovine. Jej súčasťou bola i verejná finančná zbierka na podporu liečby onkologických ochorení.

Cieľom kampane je prostredníctvom pohybu a športových aktivít podporiť zdravý životný štýl a šíriť osvetu o výskume, prevencii a liečbe rakoviny. Jej zakladateľom je rodák z Partizánskeho, zlatý medailista z Paralympijských hier Sydney 2000 v dráhovej cyklistike Radovan Kaufman. Sám niekoľko rokov zvádzal súboj s rakovinou, ktorý však ako 25-ročný prehral. Po Radovanovej smrti sa šírenia jeho posolstva o aktívnom boji s onkologickými ochoreniami ujal Slovenský paralympijský výbor (SPV), ktoré je každoročne hlavným organizátorom kampane. Záštitu nad ňou nesie predseda SPV Ján Riapoš, ktorý spolu s primátorom mesta Jozefom Božikom nechýbal v peletóne „kolieskárov“. „Partizánske je už zapísané v histórii, pretože je to prvé mesto na území SR, ktoré sa rozhodlo využiť na šírenie paraolympijských myšlienok meno slovenského paraolympionika, rodáka z Partizánskeho, Radovana Kaufmana,“ uviedol Riapoš. Na počesť talentovaného paralympijského športovca bola v roku 2013 Základná škola na Nádražnej ulici v Partizánskom premenovaná na Základnú školu Radovana Kaufmana. „Veľmi ma teší, že Slovenský paralympijský výbor chce v spolupráci s mestom budúci rok odhaliť sochu venovanú Radkovi. Mala by v interaktívnej podobe pripomínať odkaz tohto vzácneho človeka, ktorý, žiaľ, už nie je medzi nami, ale jeho hodnoty, myšlienky sú stále tu. Verím, že ich budeme pozitívnym spôsobom rozvíjať,“ dodal primátor. Sochu by mali inštalovať pri ZŠ Radovana Kaufmana, pričom spolu s ňou bude vytvorená oddychová zóna. V rámci nej sa obyvatelia a návštevníci mesta dozvedia viac o osobnosti bývalého paralympionika. Ako dodal primátor, Slovenský paralympijský výbor sa rozhodol aj pre osvieženie kampane, ktorá by v budúcnosti mala dostať nový nádych aj nový názov – Radovan Kaufman Day.

Kampaň Na Kolesách proti rakovine sa koná každoročne počas Týždňa zdravia v Partizánskom a je súčasťou podujatia Deň mladých. Boj s rakovinou môže v rámci kampane podporiť každý, stačí prejsť stanovenú krátku trať na akomkoľvek nemotorovom kolieskovom prostriedku alebo prispieť symbolickou sumou na podporu boja proti rakovine. Tento rok sa v Partizánskom podarilo vyzbierať 445 eur. 

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...