Partizánčania oslavovali 67. výročie oslobodenia mesta

Celodennými občianskymi oslavami na Námestí SNP si Partizánčania v pondelok 2. apríla 2012  pripomenuli 67. výročie oslobodenia mesta spod jarma totalitného nacistického režimu.

Centrom spomienkových osláv, ktoré pripravilo Mesto Partizánske v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, politickými stranami a hnutiami, Úniou vojnových veteránov Slovenska, Spoločnosťou M. R. Štefánika, klub Partizánske a Ozbrojenými silami SR, bolo Námestie SNP.  Už od rána sa na ňom schádzali malí aj veľkí zvedavci, aby si prezreli vojenskú techniku a zbrane mechanizovanej jednotky Ozbrojených síl SR vystavené pred mestským úradom. Predpoludním zaznel spred radnice výstrel z mínometu, ktorý odštartoval tradičný, už osemnásty ročník Behu oslobodenia. Zapojilo sa do neho viac ako 180 žiakov zo základných škôl a osemročného gymnázia v Partizánskom. Najúspešnejšia bola Základná škola R. Jašíka, ktorá si, tak ako i minulý rok, odniesla za najlepšie bežecké výkony svojich žiakov Pohár primátora mesta Partizánske. V rámci slávnostného oceňovania najlepších bežcov a bežkýň, odovzdal primátor mesta Jozef Božik spolu s hosťami osláv vecné dary a diplomy aj víťazom výtvarnej súťaže Oslobodenie mesta Partizánske, ktorú vyhlásila samospráva v januári tohto roka. 

Oslavy oslobodenia Partizánskeho sprevádzala aj tento rok vernisáž výstavy fotografií a dokumentov Únie vojnových veteránov SR zo zbierok účastníkov mierových misií v bývalej Juhoslávii, obohatená o výtvarné práce žiakov základných škôl na tému Oslobodenie mesta Partizánske. Spolu s primátorom mesta a predstaviteľmi samosprávy sa na nej zúčastnili aj viaceré autority armádneho života, medzi ktorými boli plukovník Ľubomír Kolenčík – prezident Únie vojnových veteránov SR, Pavol Sečkár – predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, plukovník Zoltán Iboš – veliteľ 1. mechanizovanej brigády v Topoľčanoch, plukovník Pavel Marko – viceprezident Únie vojnových veteránov SR, generálmajor Marián Mikluš – bývalý náčelník generálneho štábu, generálmajor Svetozár Naďovič – člen rady a hovorca Klubu generálov SR,  radca Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Genadij Askaldovič a ďalší. Slávnostnú atmosféru počas vernisáže v dome kultúry využil predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár, aby  predsedovi klubu M. R. Štefánika v Partizánskom a zároveň riaditeľovi Únie vojnových veteránov v Partizánskom Štefanovi Ševčíkovi pri tejto príležitosti odovzdal za aktívnu činnosť Medailu M. R. Štefánika III. stupňa.   

Oficiálna časť osláv začala popoludní pred domom kultúry, kde sa zhromaždenej verejnosti prihovoril primátor mesta a jeho hostia. V ich slávnostných príhovoroch  rezonovali slová vďaky a úcty venované tým, ktorí v národnooslobodzovacích bojoch riskovali a položili svoje životy, ako aj potreba pripomínania si týchto dôležitých dejinných udalostí, ktoré umocňujú význam mieru, slobody a tolerancie v našom živote. Po slávnostných príhovoroch sa predstavitelia mesta, Ozbrojených síl SR a ďalší hostia, medzi ktorými bola aj poslankyňa NR SR Mária Janíková a najstarší žijúci odbojár v Partizánskom Pavel Havalda spolu s desiatkami Partizánčanov z radov dôchodcov, študentov, zástupcov politických strán a spoločenských organizácií v meste presunuli k Pamätníku SNP, kde si položením vencov uctili pamiatku padlých v národnooslobodzovacích bojoch. V závere slávnostného aktu kladenia vencov zaznela slovenská hymna v podaní Mestského dychového orchestra, do ktorej sa ozývali čestné salvy zo samopalov. Oslavy 67. výročia oslobodenia Partizánskeho vyvrcholili pred domom kultúry  koncertom folkového speváka Jána Kryla, brata legendárneho Karla Kryla.  

Môže sa Vám ešte páčiť...