Partizánčania išli na kolesách proti rakovine

Dobrovoľníci všetkých vekových kategórií sa v stredu 26. júna 2013 v Partizánskom zapojili do XI. ročníka charitatívnej kampane Na kolesách proti rakovine. Boj so zákernou chorobou podporili aj tento rok športovými aktivitami i finančne.  

Kampaň Na Kolesách proti rakovine sa v Partizánskom koná každoročne na počesť jej zakladateľa, paraolympijského víťaza a rodáka z mesta Radoslava Kaufmana, ktorý podľahol zákernej chorobe vo veku 25 rokov. Je súčasťou tradičného Týždňa zdravia v Partizánskom a ostatné tri roky otvára podujatie Deň mladých mesta Partizánske. Boj s rakovinou môže v rámci kampane podporiť každý, stačí prejsť stanovenú krátku trať na akomkoľvek nemotorovom kolieskovom prostriedku  alebo prispieť symbolickou sumou na podporu boja proti rakovine.

Medzi viac ako tristo dobrovoľníkmi, ktorí tento rok pred Futbalovým štadiónom Karola Jokla v Partizánskom jazdili na kolieskových korčuliach, bicykloch či kolobežkách, nechýbali škôlkari, školáci, študenti ani seniori. Podujatie otvoril a moderoval riaditeľ ZŠ R. Jašíka Rudolf Ivanovič, ktorý ho venoval dnes už zosnulému Radovanovi Kaufmanovi. Privítal aj jeho mamu Alenu Kaufmanovú, riaditeľku ZŠ na Nádražnej ulici. Jej syn sa aj napriek amputovanej nohe a pravej lopatke nikdy nevzdával a na paraolympiáde v Sydney v roku 2000 vytvoril svetový rekord na 1 kilometri s pevným štartom, a tak isto aj predtým na majstrovstvách sveta v Colorado Springs v roku 1998. Za svoju vytrvalosť, húževnatosť a nepoddajnosť mu bolo udelené štátne vyznamenanie –  Pribinov kríž 2. triedy. Na jeho počesť odštartovali symbolickú jazdu na kolesách Maroš Vitázek a Ivan Zuzelka z Denného centra Frézia Partizánske, za potlesku všetkých prítomných, vrátane primátora Jozefa Božika a ďalších zástupcov mesta.   

Charitatívne podujatie sprevádzala verejná finančná zbierka, v rámci ktorej sa na podporu boja proti rakovine podarilo v Partizánskom vyzbierať 442,62 €. Táto finančná čiastka bude použitá na nákup tkaninového mikroanalyzátora – prístroja na výskum rakoviny.

(web, vm)

Môže sa Vám ešte páčiť...