Park Milana Rastislava Štefánika skrášlili miniatúry dvoch známych stavieb

Mohylu na Bradle a Bratislavský hrad môžete mať ako na dlani. Stačí zájsť do Parku Milana Rastislava Štefánika v Partizánskom, ktorý od utorka 18. júna 2019 zdobia miniatúry týchto stavieb. Neocitli sa tu však náhodou. Boli vytvorené v rámci projektu cezhraničnej spolupráce medzi mestami Partizánske a Valašské Meziříčí s názvom Sprístupnenie kultúrneho a prírodného bohatstva na území Mikroregiónu Valašskomeziříčsko-Kelečsko a mesta Partizánske.

Miniatúrne diela umiestnené pod holým nebom sú zhotovené v mierke 1:50 a svojim precíznym a nevšedným spracovaním zaujmú nejedného návštevníka. „Miniatúry týchto dvoch stavieb boli vybrané práve preto, že sme si minulý rok pripomínali 100. výročie vzniku I. Československej republiky, kde obrovské dielo vykonal práve Milan Rastislav Štefánik, po ktorom sme pomenovali tento park a osadili mu pamätnú tabuľu. Mohyla je miesto, kde sú uložené pozostatky Štefánika a treba povedať, že je do značnej miery aj symbolom slovenskej štátnosti. Bratislavský hrad je zase dominantou hlavného mesta samostatnej Slovenskej republiky, ktorá kontinuálne vychádzala z I. Československej republiky,“ vysvetlil primátor Jozef Božik. „Dodržali sme výber technických materiálov od zadávateľa, ktorými boli plast, kovy a ďalšie konštrukčné materiály. Používali sme epoxidy, to znamená epoxidové dvojzložky a na záver sme lakovali syntetickým lakom. Výsledná farba je čierno-biela monochrónna, nie je tam farba reálnej budovy, ale vytvorili sme patinu, ktorá sa bude hodiť do exteriéru,“ popísal techniku výroby umeleckých diel ich zhotoviteľ Otakar Ruček. Podľa jeho slov celý kompozit pripomína konštrukciu lodných trupov a vyrobený je tak, aby odolával vplyvom vonkajšieho prostredia. „Väčšinou sa ale týmto spôsobom exteriérové modely nerobia, používajú sa napríklad zliatiny farebných kovov, takže je to novinka. Verím, že tieto modely budú slúžiť svojmu účelu a zároveň okrášlia tento priestor,“ prezradil umelec.

Mesto Partizánske realizovalo s Mikroregiónom Valašskomeziříčsko-Kelečsko projekt viac ako jeden rok. Jeho cieľom bolo vytvorenie uceleného materiálu, ktorý bude obsahovať všetky dostupné trasy oboch regiónov s prírodnými a kultúrnymi zaujímavosťami pre peších aj cykloturistov. Podľa tohto materiálu by tak obyvatelia zapojených cezhraničných regiónov i ostatní mohli navštíviť rôzne pamiatky a miesta. Na týchto trasách došlo tiež ku kompletnej obnove mobiliáru na českej strane a k vytvoreniu nového mobiliáru na strane slovenského partnera, ktorý zahŕňal osadenie informačných panelov, lavičiek, odpadkového koša a podobne. V roku 2017 bol zorganizovaný dvojdňový pracovný workshop, ktorý bol zameraný na sprístupnenie a zaznamenanie známych i menej známych pamiatok cezhraničného významu v zapojených regiónoch. Informácie o projekte a informatívna dvojjazyčná e-brožúra boli zverejnené na webových stránkach Partizánskeho a Mikroregiónu Valašskomeziříčsko-Kelečsko. K ďalším aktivitám patrila výstava o realizácií projektu pripravená u českého partnera, ktorá bola následne inštalovaná v Partizánskom. Súčasťou projektu bola aj revitalizácia Parku Milana Rastislava Štefánika, v ktorom boli obnovené mlatové chodníky. „Veľmi si želám, aby ľudia, ktorí navštívia Partizánske, alebo budú prechádzať týmto parkom, sa zastavili pri týchto miniatúrach a možnože ich to motivuje k tomu, aby si urobili výlet priamo na Mohylu na Bradle alebo na Bratislavský hrad,“ skonštatoval primátor.

(Tempo)

 

Môže sa Vám ešte páčiť...