Nemocnicu sa podarilo stabilizovať, čakajú ju aj investície

Situácia v Nemocnici s poliklinikou v Partizánskom je po pol roka po jej prenájme spoločnosti Svet zdravia stabilizovaná a je naštartovaný jej investičný rozvoj. Primátor mesta Jozef Božik o tom informoval koncom februára na tlačovej besede.

Ešte v polovici minulého roka musela nemocnica bojovať o prežitie po tom, ako jej Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nezazmluvnila tri strategické oddelenia: gynekologicko-pôrodnícke, novorodenecké a detské. Pod petíciu za záchranu nemocnice sa vtedy podpísalo viac ako 25 000 obyvateľov. V tomto ťažkom období sa však podarilo nájsť súkromného investora, ktorý si od septembra minulého roka nemocnicu od mesta prenajal. „Nový investor prišiel doslova v hodine dvanástej. Najdôležitejšie je, že nemocnica funguje ďalej a ponúka to isté široké spektrum činností, ktoré ponúkala predtým. To znamená, že aj gynekologicko-pôrodnícke, novorodenecké a detské oddelenie fungujú ďalej,“ povedal na tlačovej besede primátor mesta Jozef Božík. Nezmenilo sa ani poskytovanie zdravotnej starostlivosti na gynekologicko-pôrodníckom oddelení.  Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Svet zdravia Petra Vašku, sa odzmluvnenie zo strany štátnej poisťovne pacientok vôbec nedotklo. Hoci má nemocnica uzavreté zmluvy iba s poisťovňami Dôvera a Union, neodmieta ani pacientky VšZP. „Nemocnica je zo zákona povinná poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť a poisťovňa má povinnosť takýto výkon uhradiť. Tieto výkony vykonávame v špeciálnom režime s tým, že neodmietame žiadneho pacienta,“ zdôraznil Vaško a zároveň dodal, že urobia všetko pre to, aby sa zmluvu s VšZP podarilo obnoviť. Podľa primátora svedčia o potrebe zachovania gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia aj štatistiky. V roku 2010 sa na oddelení narodilo 439 detí. V roku 2011 to bolo 445 detí a 1 431 hospitalizácií aj napriek tomu, že od polovice roka nemalo zmluvu s VšZP.

V súčasnosti sa investor sústreďuje na stabilizáciu nemocnice, konsolidáciu financií a vyrovnanie záväzkov po lehote splatnosti. Ako zdôraznil Vaško, v prvom rade chce spoločnosť posilniť diagnostiku v nemocnici, ale aj celkové postavenie nemocnice v rámci regiónu, ktorý je spádovým pre 50 až 60-tisíc obyvateľov. V najbližšom období chce do nemocnice  zakúpiť nový röntgenový prístroj a rekonštruovať urgentný príjem. Od apríla plánuje rozšíriť sonografické služby a ordinačné hodiny na úseku CT.

Spoločnosti Svet zdravia prenajalo mesto nemocnicu na 20 rokov, s možnosťou predĺženia nájmu. Investor sa zaviazal platiť ročne mestu za prenájom nemocnice 100-tisíc eur, z ktorých 90-tisíc bude investovať do nemocnice a zvyšných 10-tisíc eur pôjde do mestského rozpočtu. Pri podpise zmluvy sa tiež zaviazal, do roka vyplatiť dlh nemocnice voči mestu vo výške viac ako 430-tisíc eur. Ako potvrdil primátor mesta, viac ako 100-tisíc eur už spoločnosť mestu uhradila, zvyšných viac ako 300-tisíc eur zaplatí do dohodnutej lehoty, t.j. do septembra 2012.

Tlačová beseda – (zľava) predseda predstavenstva spoločnosti Svet zdravia Peter Vaško, primátor mesta Jozef Božik a riaditeľ nemocnice Michal Orihel.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...