Nemocnica v Partizánskom má vynovené gynekologicko-pôrodnícke oddelenie

Nemocnica na okraji mesta v Partizánskom si môže odškrtnúť ďalší realizovaný projekt zo zoznamu priorít. Je ním renovácia a rozšírenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, ktorej cieľom bolo zvýšiť komfort pre mamičky s ich novonarodenými ratolesťami.

Ako uvádza riaditeľ nemocnice Michal Orihel, „rekonštrukcia zahŕňala hlavne dobudovanie novorodeneckého oddelenia a zriadenie novej gynekologickej ambulancie.“ Za obnovou však stoja aj práce, ktoré zveľadili interiér oddelenia a zútulnili priestory, v ktorých sa rodí nový život. Investície smerovali do rekonštrukcie podláh, maľovky a výmeny lôžok. Oddelenie sa po novom rozšírilo. V súčasnosti sú tu 3 nadštandardné izby, 5 dvojposteľových, 1 jednoposteľová a 1 trojposteľová izba pre gynekologické pacientky a pre mamičky s deťmi. Všetky izby podporujú takzvaný rooming in, teda umiestnenie zdravej matky – šestonedieľky a fyziologicky zdravého novorodenca v jednej izbe v ich bezprostrednej vzájomnej blízkosti. Do izieb pribudol nový nábytok, doplnilo sa hygienické zázemie pre najmenšie deti. Celkové investície do renovácie predstavujú sumu 50-tisíc eur.

Nemocnica v Partizánskom sa súčasne prihlásila do programu Baby Friendly Hospital, čo je globálny program UNICEF na podporu zdravého vývinu detí aj matiek na Slovensku. „Znamená to, že sme nemocnicou priateľskou k deťom. Zamerané je to najmä na podporu dojčenia, v celom programe sú určité kroky, ktoré treba dodržať. S prípravou sa začína v prenatálnej dobe, čiže už počas tehotenstva, kedy sa mamička pripravuje nielen na pôrod, ale aj na samotné dojčenie,“ predstavuje program Oľga Púchovská, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť. Už v období tehotenstva by sa teda mala do popredia dostávať príprava, komplexná pre oboch rodičov, s informáciami o výžive a životospráve budúcej mamičky, o príprave na pôrod a na dojčenie. Súčasťou toho je ponuka výživového poradenstva, ktorú v nemocnici môžu využívať tehotné ženy aj mamičky po pôrode. Cieľom aktivít v rámci programu Baby Friendly Hospital je okrem iného zvýšiť počet pôrodov z priemerného počtu 400-500 ročne. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo zvýšiť komfort našich mamičiek a ich novonarodených detí. Vďaka integrácii nových trendov je nemocnica pripravená poskytovať služby modernej a k deťom priateľskej pôrodnice pre celý širší región,“ zdôraznil riaditeľ nemocnice, patriacej do siete Svet zdravia.

Priateľská k deťom je aj myšlienka, za ktorou stojí spoločnosť RICHTER Slovakia. Vďaka jej daru si pôrodnica pripravila pre mamičky zaujímavú akciu. Každému novorodeniatku venuje pár kvalitných topánočiek vyrobených v Partizánskom. Aj takto chce nemocnica pomôcť k zachovaniu dlhoročnej výrobnej tradície mesta. „Obuvnícka firma vznikla v Rakúsku v roku 1893 a v Partizánskom pôsobí od roku 2003. Našou prioritou bolo poznať detskú nožičku a zabezpečiť jej pohodlie a ochranu. Preto sme sa rozhodli darovať počas najbližšieho obdobia každému novonarodenému dieťatku v pôrodnici jeho prvé topánočky vyrobené v Partizánskom. Verím, že okrem kvalitnej obuvi dávame budúcim deťom do vienka aj silný symbol lokálnej tradície. Možno z niektorých raz vyrastú aj šikovní obuvníci,“ potvrdila Viera Halmová, riaditeľka výrobného závodu RICHTER Slovakia. Práve pri príležitosti predstavenia vynoveného gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia 7. októbra 2015 venovala nemocnici v mene celej firmy 380 párov kožených topánočiek pre budúcich najmenších Partizánčanov.

(Tempo)

Môže sa Vám ešte páčiť...