Naše mesto oslavovalo 76. narodeniny

Pôsobivým niekoľkominútovým ohňostrojom vyvrcholili oslavy 76. narodením mesta Partizánske, ktoré sa rozprúdili v piatok 5. septembra 2014 na Námestí SNP. Nechýbala ani veľká narodeninová torta a gratulanti. Boli medzi nimi aj speváčka Mária Čírová a skupina Vidiek, ktorí Partizánčanom ponúkli dávku výbornej hudby i zábavy.   

Inšpiratívny odkaz zakladateľa mesta Jána Antonína Baťu „Věřte sobě a věřte práci“ zvečňuje od septembra minulého roka jeho pamätná tabuľa osadená na sivom kameni v Parku Jána Antonína Baťu. Na najznámejšieho československého podnikateľa, ktorý položil základy pre vznik a rozvoj dnešného Partizánskeho sa pri pamätnej tabuli s úctou spomínalo i počas tohtoročných narodeninových osláv. Veď ako povedal vo svojom príhovore primátor mesta Jozef Božik: „Nie každé mesto a nie každá samospráva má tú možnosť ako my, identifikovať presný dátum vzniku mesta a meno svojho zakladateľa. Partizánske má svoj rodný list, dátum narodenia, ktorým je 8. august 1938 a pozná svojho zakladateľa.“

Atmosféru narodeninového mesta si nenechali ujsť ani viacerí hostia, medzi ktorými boli  poslankyňa Národnej rady SR Mária Janíková, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik, prvý tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Pjotr Borisov, poslanci mestského zastupiteľstva, ako i mnohí starostovia a starostky okolitých obcí. Lákadlom bol určite aj pestrý program osláv, v ktorom si svoje našli všetky vekové kategórie.

Pódiu na pešej zóne najskôr rozjasnili svojim spevom a farebným oblečením mladé žiačky z Dievčenského speváckeho zboru pri Základnej umeleckej škole v Partizánskom, ktoré si pre túto slávnostnú príležitosť pripravili spolu s členmi Sláčikového orchestra Základnej umeleckej školy v Partizánskom program pod názvom Deti mestu. Jeho repertoár tvorili populárne slovenské hity Františka Krištofa Veselého, skupín Modus či Elán v zborovej úprave, ktoré publikum ocenilo zaslúženým potleskom.

Počasie bolo v piatok doslova vymodlené. Ani dážď, ani búrka nenarušili večerní program pod holým nebom. Avšak, jedna Búrka sa námestím predsa len prehnala. Jej známu melódiu si v publiku nôtili i tí, ktorí sa s otázkou „kto to mladé dievča je?“ pozerali na vystúpenie slovenskej speváčky Márie Čírovej. „Dnes som si to u vás fakt užila, atmosféra bola úplne výborná!“ zhodnotila po svojom prvom koncerte v Partizánskom mladá speváčka, ktorá publiku venovala i piesne zo svojho nového albumu Na dosah.

S blížiacou sa dvadsiatou druhou hodinou, kedy to na pódiu roztočila skupina Vidiek s frotmanom Jankom Kurucom , to už v centre Partizánskeho poriadne vrelo.  Návštevníkom, ktorí do mesta zavítali hlavne kvôli vystúpeniu slovenskej poprockovej skupiny, ponúkla aj nádielku veľkých hitov. Nechýbali  známe piesne ako Fajčenie škodí zdraviu, Námornícka, Ó, Maňo či Vidiečan, ktorú si kapela nechala na záver.

Podľa slov viacerých návštevníkov, ktorí podujatie hodnotili po skončení aj na sociálnej sieti, bolo najkrajšou časťou práve vyvrcholenie osláv. Ohňostroj vo farbách mesta, trvajúci niekoľko minút, odpálili z tradičného miesta blízko námestia a spustil sa práve vo chvíli, kedy skupina Vidiek naplno „rozbalila“ poslednú pieseň svojho vystúpenia. Narodeninové oslavy mesta tak zavŕšilo pôsobivé svetelné predstavenie.   

A čím boli tohtoročné narodeninové oslavy mesta výnimočné? S odpoveďou na túto otázku neváhali tí, ktorým sa ušiel kúsok z prekvapenia. Pre Partizánčanov si ho pripravil primátor Jozef Božik. „Poriadna oslava sa predsa nezaobíde bez torty,“ vyslovil prvý muž mesta práve vo chvíli, keď na pódium priniesli sladkú trojposchodovú krásku vo farbách mesta. Dvanásť prskaviek rozžiarilo všetky poschodia torty a zostávalo len sfúknuť sviečky a niečo si tajne priať. Tejto úlohy sa zhostil primátor, no to, čo si pre mesto želal, muselo zostať nevypovedané…

(Tempo, upr.)

Môže sa Vám ešte páčiť...