Na letisku súperili raketoví modelári zo Slovenska aj zo zahraničia

Letisko v Malých Bielicach bolo počas prvého augustového víkendu dejiskom až dvoch významných športových podujatí – Majstrovstiev Slovenska v raketovom modelárstve juniorov a seniorov, súbežne s ktorými sa uskutočnil aj Svetový pohár FAI kozmických modelov Slovak cup 2011.

 

Na Majstrovstvách sa zúčastnilo 37 modelárov – juniorov a seniorov z celého Slovenska. V rámci Svetového pohára súťažilo 61 účastníkov zo Slovenska, ale aj z Ruska, Litvy, Čiech a Poľska. Podujatia otvoril primátor Partizánskeho Jozef Božik slávnostným odpálením rakety.

 

Súťažiaci mali v každej kategórii tri štarty, pričom najdôležitejšie bolo, aby model vydržal vo vzduchu podľa možností čo najdlhšie. V jednotlivých kategóriách porotcovia hodnotili aj výšku, do ktorej model vyletí, či kvalitu spracovania samotného modelu. Precíznosť, presnosť a kvalita spracovania  modelov boli dôležitými kritériami hodnotenia v tzv. kráľovskej disciplíne, v ktorej súťažia repliky raketoplánov ako napríklad Saturn, Ariane a pod. Nemenej dôležité však v tejto divákmi aj samotnými súťažiacimi veľmi obľúbenej kategórii bolo, aby repliky rakiet  boli aj funkčné a dokázali letieť.

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...