Minister zdravotníctva nedodržal sľub, do nemocnice neprišiel

Približne 300 ľudí prišlo vo štvrtok 30. júna 2011 vyjadriť pred Nemocnicu s poliklinikou v Partizánskom svoj nesúhlas s plánovaným zrušením viacerých oddelení. Vytvorili živú reťaz a s transparentmi v rukách s nápismi „Zachráňme nemocnicu“ a „Pán Uhliarik, nemáte ani cti sa pozrieť ľuďom do očí?“ očakávali avizovaný príchod ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. Ten však aj napriek prísľubu návštevu nemocnice na poslednú chvíľu zrušil.

Primátor mesta Jozef Božik považuje takéto chovanie ministra zdravotníctva za nekorektné. „Na osobnom rokovaní (23. júna) dal verejný prísľub pred svedkami. Ešte včera (v stredu 29. júna) bolo jasné, že príde. A zrazu vo štvrtok ráno o 8. 30 hod. mi riaditeľka kancelárie pána ministra oznámila, že musí ísť do Národnej rady SR,“ povedal primátor, podľa ktorého bolo zhromaždenie pred nemocnicou vyjadrením prosby smerom ku kompetentným, aby pochopili, že život Slovákov prebieha aj v iných častiach Slovenska, nielen v Bratislave či Košiciach.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) chce zrušiť od 1. júla 2011 v Nemocnici s poliklinikou v Partizánskom zmluvy s pediatrickým, urologickým, doliečovacím, gynekologicko-pôrodníckym, otorinolaryngologickým a novorodeneckým oddelením. Mesto je podľa primátora ochotné akceptovať zrušenie urologického, doliečovacieho a otorinolaryngologického oddelenia. Zrušenie detského, novorodeneckého a gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia však odmieta. „Ako blesk z jasného neba prišla informácia pred dvoma týždňami, že VšZP nepodpíše zmluvy ani s týmito tromi oddeleniami. S týmto nemôžeme v žiadnom prípade súhlasiť – o to viac, že nám stúpa pôrodnosť. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie je na vysokej úrovni, rodiť sem chodia aj mamičky z Trenčína či Bratislavy,“ zdôraznil primátor. Za ich zachovanie zorganizovalo mesto v spolupráci s okolitými obcami petíciu, pod ktorú sa za šesť dní podpísalo 25 292 ľudí. „Petíciu sme chceli pánovi ministrovi odovzdať počas jeho návštevy v Partizánskom. Keďže neprišiel, urobíme tak v pondelok 4. júla 2011, kedy spolu s kolegami z Prievidze pripravujeme pred budovou Ministerstva zdravotníctva v Bratislave protestnú demonštráciu za zachovanie oddelení nemocníc v Partizánskom aj v Prievidzi,“ dodal primátor.

 

Zdroj: (www.partizanske.sk, foto: H. Králiková)

 

Môže sa Vám ešte páčiť...