M. R. Štefánikovi odhalili v parku pamätnú tabuľu

Osobnosť generála Milana Rastislava Štefánika ako významného dejateľa si mesto Partizánske uctilo začiatkom roka pomenovaním parku na Hrnčírikovej ulici po tomto významnom politikovi, štátnikovi a vedcovi. Pri príležitosti 95. výročia úmrtia Štefánika mu v utorok 13. mája 2014 primátor Partizánskeho Jozef Božik a starosta partnerského mesta Valašské Meziříčí Jiří Částečka slávnostne odhalili v parku pamätnú tabuľu.

Ako uviedol v príhovore primátor, mesto Partizánske má k M. R. Štefánikovi a jeho hodnotám veľmi blízko: „Je veľmi dôležité, aby sa naše mesto rozvíjalo aj po stránke kultúrnej a duchovnej. A ako inak, ak nie cez historické povedomie, cez pocity vlastenectva, či patriotizmu, ktoré sa snažíme prebúdzať v našich občanoch aj prostredníctvom verejných osláv významných udalostí, dôležitých v kontexte historického vývoja nášho národa“.

Silné zázemie má v Partizánskom aj Spoločnosť M. R. Štefánika. Jej miestny klub je s počtom viac ako 220 členov najväčším na Slovensku. Od júla 2012 môžu návštevníci Hvezdárne v Partizánskom obdivovať v jej areáli repliky dvoch kamenných pylónov, ktoré v roku 1911 na ostrove Vava´u v Tichomorí slúžili M. R. Štefánikovi ako statívy na ďalekohľad pri pozorovaní zatmenia Slnka. „Tí, čo k nám prídu, majú možnosť vidieť, že mesto Partizánske sa hrdo hlási k histórii, ktorá je spojená s týmto dôležitým vedcom, politikom a štátnikom,“ dodal primátor.

Môže sa Vám ešte páčiť...