Deň mladých bol o pohybe aj o zábave

Tradičným podujatím v rámci Týždňa zdravia v Partizánskom je Deň mladých mesta. I keď je to deň spätý predovšetkým s charitatívnou kampaňou Na kolesách proti rakovine, núdza nebýva ani o zábavu či kultúrne vyžitie. Výnimkou nebol ani tohtoročný šiesty ročník, ktorý sa uskutočnil v pondelok 27. júna. Náladu na Námestí SNP rozprúdil pestrý program, bohatý na športové aktivity, hry, hudobné vystúpenia i slávnostné momenty.

Otvorenie podujatia sa nieslo v duchu spomienky na zlatého medailistu z Paralympijských hier Sydney 2000 v dráhovej cyklistike, rodáka z Partizánskeho, Radovana Kaufmana. Jeho snom bolo nájsť aktívne formy boja proti rakovine, s ktorou sám niekoľko rokov zvádzal súboj a ktorej vo veku 25 rokov podľahol. Svoj sen sa mu podarilo pretaviť do celoslovenskej kampane Na kolesách proti rakovine, v ktorej po jeho smrti pokračuje ako hlavný organizátor Slovenský paralympijský výbor (SPV). Po trinástich rokoch sa SPV rozhodol celý projekt osviežiť a pretransformovať do novej podoby – celoslovenského projektu pod novým názvom Radovan Kaufman day a zároveň prizvať k jeho realizácii aj Mesto Partizánske.

Základom pre štart nových aktivít projektu Radovan Kaufman day sa stalo Memorandum o spolupráci, ktoré počas dňa mladých slávnostne podpísali primátor Partizánskeho Jozef Božik a predseda SPV Ján Riapoš. Do tohto projektu, ktorý štartuje 1. januára 2017, sa budú môcť zapojiť žiaci základných škôl v mestách a obciach na celom Slovensku, a to prostredníctvom súťaží v rôznych športových disciplínach. Za svoje výkony získajú odznaky zdatnosti, tzv. agitosy. Tí najlepší sa stretnú na celoslovenskom finále, ktoré bude vždy v mesiaci jún v Partizánskom. „Dnes podpísané memorandum zároveň hovorí  o spolupráci paralympijského výboru a mesta aj pri aktivitách, a to investičného i výchovno-vzdelávacieho charakteru,  rozvíjajúcich Základnú školu Radovana Kaufmana, ktorá je prvou verejnou budovou na Slovensku s čestným názvom po tomto úspešnom slovenskom paralympionikovi,“ doplnil primátor.  

Partizánske odkaz Radovana Kaufmana, podporiť prostredníctvom pohybu a športových aktivít zdravý životný štýl, každoročne umocňuje symbolickou jazdou „kolieskárov“. Tento rok ju v rámci 14. ročníka kampane Na kolesách proti rakovine absolvovalo na rôznych nemotorových kolieskových prostriedkoch viac ako tisíc dobrovoľníkov z radov škôlkarov, školákov, študentov i seniorov.

Športuchtiví záujemcovia sa mohli okrem symbolickej jazdy na bicykloch, kolieskových korčuliach či kolobežkách zapojiť aj do aktivít, ktoré pripravili miestne športové kluby ŠK Harvard, FK Tempo a Slovenský atletický zväz. Nemalý záujem bol aj o interaktívne vedomostné hry. Tie sú súčasťou cezhraničného projektu Európsky dom hier, ktorý vznikol na báze vzájomnej spolupráce Mikroregiónu Valašskomeziříčsko-Kelečsko a Mesta Partizánske. Cieľom projektu je hravou formou oboznámiť deti a mládež so základnými charakteristikami európskych štátov.

Zaplnené námestie rozhýbali nielen športové aktivity, ale i atraktívne hudobné vystúpenia. O spríjemnenie pondelkového dopoludnia sa postarali žiaci ZŠ Radovana Kaufmana, spevák a moderátor Štefan Skrúcaný, vynikajúci akordeonista Michal Červienka a v neposlednom rade víťaz speváckej šou Slovensko hľadá SuperStar 2 Peter Cmorík so svojím klaviristom.             

Po prvý raz bolo do programu dňa mladých zakomponované aj oceňovanie talentovanej mládeže mesta Partizánske. Z rúk primátora Jozefa Božika, viceprimátora Vladimíra Karáska a predsedu SPV Jána Riapoša si za potlesku publika prevzalo ďakovné listy a darčeky 47 školákov a stredoškolákov, ktorí v tomto roku úspešne reprezentovali Partizánske na rôznych umeleckých, športových a vedomostných súťažiach.  

Môže sa Vám ešte páčiť...