Deň matiek s Ľudovou stranou Hnutie za demokratické Slovensko

Všetky kvety do rúk mamy skladám ako drahokamy. Za jej lásku, plnú nehy, za zelené detské brehy. Za jej štedrosť, starosť v hlave, za dni šťastné, za dni hravé, za rozprávky nad kolískou, za to, že vždy stoji blízko…

Ak existuje nejaký skutočne medzinárodný sviatok, tak je to Deň matiek. V ňom sa odzrkadľuje jedinečnosť a nenahraditeľnosť matky. I keď tento sviatok u nás dlhú históriu nemá, každý z nás by si mal nájsť chvíľku, aby si na tú svoju matku spomenul.
Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. Napríklad v starovekom Grécku oslavovali deň matiek už 250 rokov pred narodením Krista. Boli to slávnosti na počesť bohyne Rhey – matky všetkých bohov.
V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Podiel na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Táto iniciatíva zo strany žien spôsobila, že 8. mája 1914 USA vyhlásilo druhú májovú nedeľu za Deň matiek a tento deň sa stal celoamerickým národným sviatkom nielen v USA, ale takmer na celom svete.

Keďže na Slovensku Deň matiek dlhú históriu nemá, pretože tento sviatok sa začal oslavovať u nás až po roku 1989. Pri tejto príležitosti, ako bol Deň matiek, zorganizovala ĽS – HZDS s čelnými predstaviteľmi Jozefom Božikom a Michalom Valachom bohatý kultúrny program pre všetky mamičky, staré mamy i ostatných občanov mesta Partizánske a blízke okolie, ktoré sa uskutočnilo 9. mája v športovej hale v Partizánskom. Po úvodných slovách Jozefa Božika a veršoch Michala Valacha na oslavu matky – darkyne života nasledovalo hudobné vystúpenie v podaní známeho speváka Róberta Kazíka, ktoré bolo popretkávané vtipnými príhodami ľudového rozprávača – strýca Izidora. Tohto milého podujatia sa tiež zúčastnili ďalší, nie menej známy predstavitelia ĽS – HZDS, kandidáti za poslancov do NR SR – p. Milan Rehák, p. Igor Kvasnica, p. Tibor Cabaj, p. Pavol Mertus a p. Klaudia Bertoková.
Na záver celého podujatia pán Jozef Božik ešte raz úprimne poďakoval všetkým mamám za ich lásku a obetavosť, obdaril ich kvietkom i milou pozornosťou a rozlúčil sa s prísľubom, že o rok sa stretneme opäť v takom hojnom počte ako v túto druhú májovú nedeľu roku 2010.

Môže sa Vám ešte páčiť...