Čítajúca nemocnica spríjemňuje pacientom dlhé chvíle

Čas strávený na nemocničnom lôžku sa dá zvládnuť omnoho príjemnejšie, pokiaľ máte poruke dobrú knižku. Zhodujú sa na tom aj pacienti Nemocnice s poliklinikou v Partizánskom, ktorí majú na oddeleniach k dispozícii malé knižnice. Na svoje zdravotné ťažkosti tak zabúdajú pri čítaní ľúbostného príbehu, či napínavej kriminálky. 

Prvoradým cieľom projektu Čítajúca nemocnica, ktorý vzišiel z iniciatívy mesta, je spríjemniť pacientom dlhé chvíle počas hospitalizácie v nemocnici. „Keď sa človek plnohodnotne začíta do knihy, dokáže sa premiestniť z hľadiska času aj teritória a môže myslieť na oveľa pozitívnejšie veci, ako je práve choroba, ktorá ho trápi. Zároveň sme vytvorili podmienky na to, aby kniha, ktorá je už prečítaná, žila podstatne dlhšie,“ zdôraznil primátor Jozef Božik. Mini knižnice sú zriadené na každom oddelení a pacienti ich môžu užívať bez preukazov a poplatkov. Pokiaľ knihu nestihnú v nemocnici prečítať, môžu si ju pokojne zobrať domov bez tohto, aby ju museli vrátiť. Prvých viac ako tisíc kníh rôznych žánrov zabezpečilo pre  nemocnicu mesto. „V zasadacej miestnosti nemocnice sme vytvorili centrálnu knižnicu, z ktorej distribuujeme knihy na oddelenia. Knižnice dopĺňame podľa potreby. Závisí to od toho, či sa nám knižky vracajú alebo nevracajú. Projekt sa však veľmi pekne uchytil a momentálne sa náš knižničný fond rozrastá. Knihy dokonca nosia aj lekári a zdravotnícky personál,“ uviedol koordinátor projektu Martin Mariani.   

Čítajúca nemocnica nadväzuje na obdobný projekt Kniha pre teba, ktorý má svoje zázemie  v Informačnom centre mladých v Partizánskom. „Týmto spôsobom sme už redistribuovali asi 4000 knižiek a budeme pokračovať. Už čoskoro, po otvorení letnej sezóny na kúpalisku Dúha, spúšťame aj projekt Čítajúce kúpalisko,“ dodal Božik.

Môže sa Vám ešte páčiť...