Partizánske je v boji proti asociálom príkladom pre iné mestá

Aktivity v boji za práva slušných ľudí v Partizánskom začali priamo prenikať do života jeho obyvateľov v roku 2012. Viac ako tritisíc ľudí dalo vtedy svojou účasťou v spoločnom pochode jasne najavo svoj postoj. V stredu 28. septembra 2016, štyri roky od Pochodu a petície za práva slušných ľudí, sa diskutovalo o aktuálnej situácii v Partizánskom, aj o zmenách, ktoré postupne vedenie mesta spolu s poslancami začalo uplatňovať.

V úvode diskusného fóra s názvom „…za práva slušných ľudí“ sa účastníkom prihovoril primátor mesta Jozef Božik. Vo svojom vystúpení zhrnul opatrenia, ktoré samospráva už aplikuje v prípade občanov správajúcich sa asociálne. Ako uviedol:  „Budeme apelovať na ústredné orgány štátnej správy, aby legislatívne posilnili kompetencie samosprávy, ale aj orgánov štátnej správy a polície pri postihoch asociálneho správania.“ Ako ďalej dodal: „Na základe podnetov od ľudí chceme upozorniť na skutočnosť, že medzi držiteľmi vodičských preukazov sú aj takí, ktorí nevedia čítať ani písať. Takýto šofér môže byť pre ostatných účastníkov premávky nebezpečný“.    

O skúsenosti z praxe sa podelil aj jeden z hostí diskusného fóra primátor Bánoviec nad Bebravou Marián Chovanec. Bánovskí poslanci si osvojili mnohé opatrenia z Partizánskeho a v blízkej dobe plánuje miestna samospráva začať s odstraňovaním čiernych stavieb. Rovnako nekompromisne chce vedenie mesta postupovať proti nezodpovedným nájomníkom mestských bytov.

Pozvanie na konferenciu prijal aj poslanec NR SR a predseda výboru pre verejnú správu Boris Kollár. Spolu so svojimi kolegami len nedávno predložil v parlamente návrh zákona o ochrane pred neprispôsobivou osobou. Žiaľ, neúspešne. „Otvorili sme tému. To je dôležité. Aj keď je pre nás ako opozíciu ťažké presadiť zákon v parlamente. Partizánske je príkladom pre iné mestá, aj tie väčšie, že sa to dá,“ dodal poslanec. Oslovil ho aj postreh poslancov Mestského zastupiteľstva v Partizánskom. V diskusii Juraj Krasula a Mária Hazuchová upozornili na problém s bezdomovcami. Ich opakované zbytočné hospitalizácie v nemocnici a zneužívanie záchrannej služby sú neriešiteľným problémom. Ako navrhli, štát by mal uvažovať nad opätovným zriadením záchytných staníc, kde by bolo o nich postarané a zbytočne by sa nemíňali prostriedky zo zdravotného poistenia. Boris Kollár chce o tejto problematike diskutovať s ministrom zdravotníctva. Či sa podarí v slovenskom parlamente presadiť legislatívu pre posilnenie obhajoby práv slušných ľudí, ukáže čas. Pri rozhodovaní poslancov by mohli zavážiť aj konkrétne skúsenosti samosprávy z Partizánskeho.

(Tempo)

Môže sa Vám ešte páčiť...