Jozef Božik http://www.jozefbozik.sk Primátor mesta Partizánske Wed, 11 Apr 2018 14:04:38 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 Mesto podpísalo memorandum o spolupráci s AMAVET-om http://www.jozefbozik.sk/mesto-podpisalo-memorandum-o-spolupraci-s-amavet-om/ Wed, 11 Apr 2018 14:03:21 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6921 Šikovní žiaci škôl v Partizánskom dostanú príležitosť rozvíjať svoje poznatky v oblasti vedy a techniky. Zabezpečí im to memorandum o spolupráci, ktoré v utorok 27. marca 2018 podpísali primátor mesta Jozef Božik a riaditeľka Asociácie pre mládež, vedu a techniku (Amavet) Gabriela Kukolová.

„Sme prvým mestom, ktoré podpísalo memorandum o spolupráci, kde sa dlhodobejšie zaväzujeme, že chceme byť aktívni z hľadiska výberu talentovaných detí v oblasti vedy, techniky, informatiky a pravidelne ich chceme posielať vždy v júni na tábor mladých vedcov. Považujem to za ďalší posun v oblasti neformálneho vzdelávania ale aj výchovy, ktorý je realizovaný mestom Partizánske,“ uviedol primátor.

„S mestom spolupracujeme už niekoľko rokov, začali sme v prvom štádiu, kedy bol založený Amavet klub, ktorý dlhoročne pôsobí na pôde mesta. Neskôr sme začali spolupracovať v rámci krajského Festivalu vedy a techniky, ktorý sa koná každoročne v októbri, a teraz sme zavŕšili spoluprácu podpísaním memoranda. Dohodli sme sa na vzájomnej podpore deti a mládeže, ktoré budeme vysielať na táborové aktivity v chorvátskom kempe Baško Polje, kde sa budeme týmto deťom venovať v oblasti vedy, techniky a aj informatiky,“ poznamenala riaditeľka Amavetu.

Animačný program Zvedaví vedci, ktorý je pre deti pripravený v tábore, hravou formou podnecuje tvorivosť účastníkov prostredníctvom rôznych pokusov pod dohľadom vyškolených animátorov. Samospráva s Amavetom každoročne vyberie do tábora päť žiakov. Náklady bude hradiť mesto spolu so sponzormi. „Po Fonde podpory tematického vzdelávania, kde sa snažíme o to, aby deti mohli cestovať z titulu histórie a prírodných vied sa teraz posúvame ďalej z hľadiska toho, že sa chceme nielen venovať histórii, ale aj vede a technike,“ skonštatoval primátor. Podpísaním memoranda bude mesto zároveň podporovať aktivity organizované Amavetom. Medzi ne patrí činnosť klubu v Partizánskom, súťaže i Festival vedy a techniky.

(Tempo)

 

]]>
Partizánske si pripomenulo pamätný deň oslobodenia http://www.jozefbozik.sk/partizanske-si-pripomenulo-pamatny-den-oslobodenia-2/ Thu, 05 Apr 2018 14:44:10 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6917 Od oslobodenia mesta Partizánske spod fašistickej okupácie uplynie druhý aprílový deň 73 rokov. Výročie tejto pamätnej udalosti si predstavitelia mesta, občania i delegácie hostí pripomenuli v utorok 27. marca 2018 spomienkovým zhromaždením na Námestí SNP. Po slávnostných príhovoroch si pamiatku obetí v národnooslobodzovacích bojoch uctili položením vencom k Pomníku padlým hrdinom SNP. Sprievodným podujatím bol tradičný Beh oslobodenia, do ktorého sa zapojilo 238 žiakov z miestnych základných škôl (ZŠ), osemročného gymnázia a z partnerského mesta Otrokovice. Držiteľom víťazného pohára 24. ročníka bežeckých pretekov sa stala ZŠ Radovana Kaufmana.

(msk)

]]>
Z marcového kontrolného dňa primátora na stavbách http://www.jozefbozik.sk/z-marcoveho-kontrolneho-dna-primatora-na-stavbach-3/ Thu, 05 Apr 2018 14:20:51 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6873 V Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS) na Družstevnej ulici v Partizánskom odštartovala začiatkom marca rozsiahla rekonštrukcia. Všetky dôležité informácie o stavebných zámeroch v tomto objekte, ako aj o ďalších aktuálnych aktivitách samosprávy, zazneli v utorok 20. marca 2018 počas kontrolného dňa primátora Jozefa Božika na stavbách.

Rekonštrukčné práce v ZOS prioritne súvisia s napĺňaním štandardov kvality poskytovaných sociálnych služieb. „Naším cieľom je zachovať pôvodnú kapacitu zariadenia, čo je 25 klientov, a zároveň poskytnúť týmto klientom dostatočný priestor a náležitý komfort. Z tohto dôvodu bolo potrebné pristúpiť k stavebným úpravám,“ zdôraznila Petra Zubatá, poverená vedením ZOS. Prestavbou kancelárií, skladov a ďalších priestorov, ktoré boli presťahované do susedného zariadenia sociálnych služieb Domov, sa zvýši počet izieb, ktoré budú po novom 1 a 2-lôžkové, namiesto pôvodných 2 a 3-lôžkových. Renováciou sa tiež dispozične zmenia priestory kuchynky s jedálňou. Rekonštrukcia, ktorá by mala byť dokončená začiatkom júna, si vyžiadala aj kompletnú výmenu elektroinštalácie v celom zariadení.

Rekonštruuje sa v týchto dňoch aj v budove Základnej školy na Veľkej okružnej. V bloku C na poschodí, kde sú triedy prvého stupňa, finišuje kompletná renovácia elektroinštalácie. „Vymenili sme všetky elektrické rozvody, zásuvkové i svetelné, a takisto sme všade namontovali nové svietidlá. Aj vysprávky už máme takmer hotové, takže práce skončíme asi v týždennom predstihu,“ konštatoval konateľ realizačnej firmy Jozef Belák. „V nadväznosti na tieto práce všetky triedy vymaľujeme a rozhodli sme dať aj nový obklad okolo umývadiel, ktoré budú takisto vymenené za nové, vrátane batérií,“ doplnil riaditeľ školy Juraj Guniš.

Doposiaľ posledné zrealizované investície v Základnej škole na Malinovského ulici súviseli so stavebnými úpravami a modernizáciou telocviční, ktoré boli v centre pozornosti na februárovom kontrolnom dni. „Medzičasom bola dokončená výmena okien na malej telocvični, čo sme už aj pocítili. Taktiež máme nové okná aj na medziposchodí a v umyvárni. Začali sme s renováciou chodbových častí v bloku, kde sa nachádzajú telocvične. V rámci týchto prác sme vymenili starú podlahu s linoleom za dlažbu a teraz opravujeme a maľujeme steny, “ uviedla riaditeľka školy Alena Barancová.

Na cintoríne v Šimonovanoch pribudlo začiatkom marca 100 metrov dlhé kovové zábradlie, ktoré má napomáhať bezpečnejšiemu pohybu návštevníkov po strmom chodníku. Už onedlho dostane nový vzhľad aj ďalšia časť vonkajšieho oplotenia cintorína. „Zhruba 60 metrov oplotenia sme opravili už v priebehu minulého roka. Teraz by sme chceli pokračovať na úseku ďalších 100 metrov, a to opäť kompletne, čo znamená nový náter železnej konštrukcie a renováciu oporného múrika,“ informoval správca cintorína Miroslav Dvonč.

Poslednou zastávkou kontrolnej skupiny bol Park Milana Rastislava Štefánika, kde sa aktuálne frézujú pne po vypílených stromoch. „Na základe posudku zo Štátnej ochrany prírody v Nitre, ako i posudku dendrológa, sme ešte v januári pristúpili k opíleniu a v niekoľkých prípadoch aj k vypíleniu stromov, ktoré boli prestarnuté a napadnuté imelom bielym. Je to parazit, ktorý prerastá do konárov stromov, oslabuje ho a dochádza k odumieraniu tkanív stromu,“ vysvetlil Marián Omelka z oddelenia životného prostredia a dopravy MsÚ s tým, že v jarných mesiacoch sa bude v zmysle zákona realizovať v meste náhradná výsadba v počte zhruba 200 kusov stromov.

(msk)

]]>
Partizánčania tlieskali oceneným športovcom http://www.jozefbozik.sk/partizancania-tlieskali-ocenenym-sportovcom-2/ Thu, 05 Apr 2018 14:02:11 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6852 Večer plný pohybu, radosti, oceňovania, potlesku a uznania pre všetkých, ktorí športu venujú svoj čas a úsilie a reprezentujú seba i mesto Partizánske. To bol leitmotív siedmeho ročníka galaprogramu Večer športovcov mesta Partizánske, ktorý sa uskutočnil v piatok 16. marca 2018 v Mestskej športovej hale v Partizánskom.

Čestným hosťom galavečera, ktorý tradične priniesla Mestská umelecká agentúra, Vydavateľstvo Tempo a Mesto Partizánske, bol slovenský snoubordista Radoslav Židek, ktorý na Zimných olympijských hrách v Turíne v roku 2006 získal striebro v disciplíne snowboardcross. Historicky prvý slovenský medailista zo zimných olympijských hier sa spolu s primátorom Jozefom Božikom a predsedom Komisie pre podporu športu pri MsZ v Partizánskom Vladimírom Karáskom zhostili odovzdávania pamätných plakiet bývalým hráčom, súčasným trénerom, funkcionárom a klubistom, ktorých na ocenenie nominovali domáce športové kluby.

Ocenení pri príležitosti Večera športovcov mesta Partizánske 2018 boli:

Peter Minárik, bývalý hráč a v súčasnosti funkcionár futbalového klubu FK Veľké Bielice,

Margita Adamová, niekdajšia skvelá basketbalistka TJ Iskra Partizánske a dnes predsedníčka odboru Rekreačnej telesnej výchovy a športu,

Miroslav Vlk, bývalý hráč a funkcionár futbalového klubu TJ Iskra a neskôr FK Tempo Partizánske a v súčasnosti predseda Disciplinárnej komisie SFZ a ZsFZ,

Jozef Grešš, jeden zo zakladajúcich členov tenisového klubu s názvom Tennis Club OGAKO Partizánske,

Ján Lacika, aktívny člen florbalového klubu FBK Harvard Partizánske,

Ivan Kráľ, vedúci družstva mužov futbalového klubu ŠK Slovan Šimonovany, ktorý už viac ako štyridsať rokov aktívne prispieva k rozvoju športu v Partizánskom,

Peter Smatana, dlhoročný člen hokejovej rodiny HK Iskra Partizánske (prevzal Martin Vaňo),

Igor Valach, päťnásobný majster Slovenska, medzinárodný majster Slovenska a vicemajster Európy v kartingu,

Ján Hullman, zanietený funkcionár hádzanárskeho klubu HK Slávia ZDA Partizánske,

Klaudia Urbanová, slovenská reprezentantka v raketovom modelárstve a členka KRM a Amavet klub č. 808 Partizánske (prevzal Marek Urban).

V ankete štyri premiérové prvenstvá

S napätím očakávané bolo znovu vyhlásenie výsledkov čitateľskej ankety týždenníka Tempo – Športovec Partizánskeho za rok 2017, ktorá sa teší veľkej popularite nielen u športových klubov a ich členov, ale aj u fanúšikov športu. O víťazoch jej 17. ročníka rozhodlo 3 482 anketových lístkov. Do ankety individualít, ktorá je rozdelená do troch vekových kategórií, bolo nominovaných tridsaťdeväť športovcov a športovkýň, ktorí počas roka 2017 úspešne a príkladne reprezentovali svoje kluby a oddiely v tímovom zápolení, alebo dosiahli hodnotné športové výkony ako jednotlivci, reprezentujúci Partizánske a jeho prímestské časti. A viacerí z nich sa presadili nielen na slovenskej, ale aj medzinárodnej scéne. Po tretí raz v sedemnásťročnej histórii ankety sa udeľovala cena aj v kategórii – kolektívy. V nej bolo nominovaných desať družstiev.

Každá anketa však musí mať svojich pomyselných medailistov. Tí sa nakoniec tešili nielen z jedinečnej sklenenej trofeje, ktorú si prevzali z rúk olympijského medailistu Radoslava Žideka a jednej z dvojice konateliek Vydavateľstva Tempo a Mestskej televízie Partizánske Martiny Petrášovej, ale rovnako ako aj z finančnej odmeny venovanej primátorom mesta Jozefom Božikom. Práve prvý muž mestskej radnice v Partizánskom je iniciátorom Večera športovcov: „Chcel som, aby sa raz v roku v mestskej športovej hale dostalo verejného uznania všetkým tým, ktorí sa angažujú v športe a my im držíme palce. Nielen prostredníctvom čitateľskej ankety Vydavateľstva Tempo, ale chcel som, aby ľudia spoznali aj tých, ktorí sa pohybujú v zákulisí. Preto kluby pôsobiace na území mesta nominujú na ocenenie svojich reprezentantov. Sú to ľudia, ktorí sa na úkor svojho voľného času venujú športu. Som presvedčený o tom, že každý jeden funkcionár a každý jeden športovec dáva do toho maximum a ja som hrdý na to, čo Partizánčania dokázali v športe.“

Víťazkou najmladšej kategórie do 15 rokov sa stala ešte len osemročná talentovaná zápasníčka ZK Olymp Partizánske Sofia Kotríková. Na druhom mieste skončila talentovaná atlétka, víťazka najmladšej kategórie posledných troch rokov, Andrea Švecová z Gymnázia Partizánske. Bronzový stupienok obsadila chodkyňa Paulína Avenová zo ZŠ Veľká okružná Partizánske. V kategórii od 15 do 19 rokov čitatelia po prvý raz preukázali najviac sympatií hokejistke HK Iskra Partizánske Tamare Dobošovej. Druhú priečku obsadil vlaňajší víťaz, atlét Matúš Opavský zo Strednej odbornej školy Partizánske. Na treťom mieste skončila rovnako atlétka Katarína Ištvánová z Gymnázia Partizánske. V kategórii nad 19 rokov žal úspech kapitán hokejového družstva mužov HK Iskra Partizánske Šimon Peniaška. V poradí druhý skončil zápasník Boris Makoev zo ZK Olymp Partizánske, ktorý kvôli sústredeniu nemohol byť na galavečeri prítomný. Bronzová priečka v tejto kategórii patrila futbalistovi Tomášovi Obertovi z FK Tempo Partizánske. Víťazom kategórie Kolektívy sa stalo družstvo mužov Hokejového klubu Iskra Partizánske. Pod vedením trénera Mareka Adamika v play-off uplynulého súťažného ročníka doslova pobláznilo svojich fanúšikov a po skvelých výkonoch, po ktorých vyradili aj bývalého extraligistu z Piešťan, dokráčalo k piatej priečke v II. slovenskej hokejovej lige.

Nechýbal pútavý program

Pódium počas galavečera patrilo okrem ocenených športovcov aj plejáde účinkujúcich. Predviedli sa na ňom aj cvičenci na spinneroch z Fit centra Olympia Partizánske pod vedením Jany Rosákovej. Diváci so zatajeným dychom sledovali akrobatické kúsky domácich parkuristov Filipa Veselého a Samuela Jurkoviča, ktorí sa naplno predviedli počas vystúpenia dvojice raperov Kilda a Apolla. Na palubovke nemohli tradične chýbať športové zápolenia nádejí z domácich klubov. Mladí hokejisti HK Iskra opäť vyzvali florbalistov FBK Harvard a hádzanárky HK Slávia si to v napínavom a dramatickom súboji rozdali s futbalistami FK Tempo. Na scéne sa po minuloročnej pauze znovu objavili karatisti KK Drap Partizánske, ktorí svojím pôsobivým vystúpením opäť nesklamali. Potlesk publika si vyslúžilo aj vystúpenie mladej zápasníčky Sofie Kotríkovej pod vedením svojho otca trénera Karola Múčku, a taktiež aj boxerská vložka domáceho Gladiators teamu s jej aktérmi Martinom Valentom, ktorému robil sparring partnera jeho otec Erik Valent. Čerešničkou na torte bolo exhibičné vystúpenie trojice sympatických sálových cyklistiek zo skupiny ACT 4 z Kolárova – Alice Vinczeovej, Henrietty Domin a Viktórie Glofákovej. Ich prvky krasojazdy najvyššieho levelu ohúrení diváci odmenili búrlivým potleskom.

(Tempo)

]]>
V Partizánskom sa črtá nová bytová výstavba http://www.jozefbozik.sk/v-partizanskom-sa-crta-nova-bytova-vystavba/ Mon, 19 Mar 2018 09:58:31 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6806 V Partizánskom pribudnú nové byty. Na základe záujmu súkromných investorov o výstavbu bytových domov vyhlásilo mesto obchodnú verejnú súťaž na výber investičného zámeru spojenú s prenájmom a budúcim odpredajom častí pozemkov.

„Mesto Partizánske vyhlásením verejnej obchodnej súťaže vytvára priestor na to, aby záujemcovia v oblasti investičnej výstavby mohli zavítať do mesta a pripraviť urbanisticko – architektonické riešenie zóny, ktorá sa nachádza na konci Februárovej ulice smerom k rieke Nitra. Treba povedať, že aj v Územnom pláne mesta sa počíta s budovaním bytových domov. Je to lokalita, kde je možné očakávať, že v prípade príchodu silného investora, sa tam postavia byty, ktoré budú určené na komerčný predaj,“ uviedol primátor Jozef Božik. Návrh obchodnej verejnej súťaže schválili na svojom februárovom rokovaní mestské zastupiteľstvo. Na navrhnutom území v mestskej časti Luhy I musí byť urbanisticko-architektonická štúdia vypracovaná v súlade s Územným plánom mesta Partizánske, pričom uchádzači o výstavbu sa zaväzujú akceptovať pripomienky mesta k štúdii. „Stále platí ambícia, že sa chceme posunúť ďalej, pokiaľ ide aj o nájomné byty. Vytvorili sme priestor na Šípku pre prenájom pozemku, kde nájomca zatiaľ platí nájomné a v tomto roku avizuje, že by chcel začať s výstavbou bytového domu, ktorý po dokončení a kolaudácii bude môcť mesto odkúpiť,“ dodal primátor na margo vzniku nových bytov. V I. etape výstavby je podmienkou, že zároveň s kolaudáciou investor zrekonštruuje asfaltový kryt na Februárovej ulici po križovatku s Družstevnou ulicou. „Bol by som rád, keby okrem cesty pri jednaniach bola preferovaná aj rekonštrukcia chodníkov, ale to je otázka urbanisticko – architektonickej štúdie a ďalších rokovaní. Súčasťou požiadavky mesta je okrem opravy cesty i vybudovanie nového detského ihriska,“ priblížil primátor Jozef Božik s tým, že pri väčšom počte bytových domov sa bude počítať s výstavbou viac ako jedného detského ihriska.

(Tempo)

]]>
Na projekt zhodnocovania odpadu chce mesto získať prostriedky z fondov Európskej únie http://www.jozefbozik.sk/na-projekt-zhodnocovania-odpadu-chce-mesto-ziskat-prostriedky-z-fondov-europskej-unie/ Tue, 13 Mar 2018 12:40:07 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6803

Mesto Partizánske plánuje prostredníctvom Technických služieb mesta Partizánske (TSM) vybudovať zariadenie na úpravu zmesového komunálneho odpadu za účelom jeho ďalšieho využitia. Mestskí poslanci na svojom februárovom rokovaní schválili uznesenie, v ktorom valnému zhromaždeniu TSM odporučili schváliť podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na projekt a zabezpečiť jeho spolufinancovanie. 

Prevádzka na drvenie a triedenie zmesového komunálneho odpadu s účelom zníženia množstva odpadu ukladaného na skládku, zhodnotenia vyseparovaných zložiek a získania druhotnej suroviny v podobe tuhého alternatívneho paliva by mala vyrásť v areáli bývalých závodov. Nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 6 miliónov eur na jej realizáciu chce mesto získať z Operačného programu Kvalita životného prostredia, spolufinancovanie samosprávy bude predstavovať 5 % z celkových výdavkov, čo predstavuje  sumu vo výške približne 316-tisíc eur. „V rámci aktuálnej výzvy sa chceme prostredníctvom technických služieb mesta uchádzať o vybudovanie zariadenia, ktorého výsledkom by malo byť zníženie objemu skládkovaného odpadu. Technológia, ktorá bude inštalovaná, bude znamenať, že komunálny odpad sa nebude voziť priamo na skládku, ale sa bude drviť a po rozdrvení sa budú vyťahovať jednotlivé frakcie, ktoré sa dajú ešte ďalej zhodnotiť, ako napríklad kovy alebo biologický rozložiteľný odpad,“ priblížila prednostka MsÚ Dáša Jakubíková s tým, že na konci sa zostatkový odpad pomelie na frakciu, ktorá je spaľovateľná v cementárenských peciach. Takýto projekt funguje napríklad aj v Hornom Hričove, pričom zo skúsenosti prevádzkovateľa vyplýva, že takýmto spôsobom sa dá zhodnotiť až 60 % komunálneho odpadu. „Funguje to tak, že cementárne prostredníctvom svojej spoločnosti tuhé alternatívne palivo odvážajú a spoluspaľujú ho vo svojich cementárenských peciach. Odvoz je podľa energetickej kvality paliva buď bezplatný alebo mierne finančne ohodnotený,“ vysvetlila prednostka. Podľa jej slov v prípade získania nenávratného finančného príspevku v rámci dotačnej schémy mesto vyrieši niekoľko problémov. „V roku 2020 nám dochádza životnosť vlastnej skládky, ktorú prevádzkujeme. Napriek tomu ešte bude 40 % odpadu, ktorý musíme ukladať, ale ak budeme budovať ďalšiu skládku, jej kapacitná potreba bude výrazne nižšia,“ uviedla ako príklad. „Kapacita, ktorú budeme využívať, znamená, že linka nebude musieť byť v prevádzke každý deň, respektíve, že odpad, ktorý sa bude dovážať, budeme schopní spracovávať priebežne bez toho, aby sa tam robili veľké skladové zásoby,“ skonštatovala prednostka. Predpokladá sa, že linka by mohla byť uvedená do prevádzky v roku 2020.

(Tempo)

]]>
Mesto vyradilo z majetku zmarené investície v hodnote viac ako 100-tisíc eur http://www.jozefbozik.sk/mesto-vyradilo-z-majetku-zmarene-investicie-v-hodnote-viac-ako-100-tisic-eur/ Tue, 13 Mar 2018 12:36:06 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6801 Samospráva Partizánskeho vyradila z majetku mesta investície v hodnote viac ako 110-tisíc eur. Zmarenie investícií ako aj ich vyradenie z majetku mesta odobrilo v utorok 27. februára 2017 na svojom rokovaní Mestské zastupiteľstvo v Partizánskom.

Výdavky na investície, ktoré sa buď dokončili iným spôsobom, ako bolo pôvodne plánované, alebo sa dlhodobo nenachádzajú v investičných prioritách mesta a nie je predpoklad na ich ďalšiu realizáciu, samospráva dlhodobo evidovala v účtovnej evidencii majetku. Podľa VZN o hospodárení s majetkom mesta a s majetkom štátu zvereným mestu Partizánske o prebytočnosti majetku nad 3 500 eur rozhodujú mestskí poslanci. Samospráva teda vyradila z majetku mesta osem investícií. Patrí k nim projektová dokumentácia na rekonštrukciu a vybavenie Základnej školy Rudolfa Jašíka, ktorá bola zameraná na zníženie energetickej náročnosti jednotlivých blokov. Mesto sa uchádzalo o nenávratný finančný príspevok, žiadosť však bola neúspešná, preto v roku 2015 využilo možnosť zrealizovať rekonštrukciu bloku A s finančnou podporou prostredníctvom programu Munseff cez úverové zdroje. Čiastočnú rekonštrukciu ostatných blokov zabezpečilo z vlastných zdrojov a z finančných prostriedkov z ministerstva školstva.

Zmarená bola i projektová dokumentácia na rekonštrukciu Základnej školy na Malinovského ulici. So žiadosťou o nenávratný finančný príspevok mesto neuspelo. Rekonštrukcia obvodového plášťa hlavnej budovy bola zrealizovaná v roku 2014. Mesto tiež nezískalo financie na rekonštrukciu Základnej umeleckej školy v Partizánskom. Stavebné práce čiastočne realizovalo z vlastných zdrojov. V roku 2018 sa plánuje rekonštrukcia strechy hudobného odboru. Ďalej sa už v zmysle projektovej dokumentácie realizovať nebude, pretože nevyhovuje súčasným teplotechnickým normám na zateplenie stien a strechy. Rovnako sa nebude realizovať v zmysle projektovej dokumentácie z roku 2014 rekonštrukcia a modernizácia Mestskej knižnice. V roku 2016 boli na budove vymenené okná a na rok 2018 je v pláne rekonštrukcia strechy. Do rozpočtu mesta a súčasných investičných priorít nebola zaradená rekonštrukcia Parku M. R. Štefánika na Hrnčírikovej ulici. Výstavbu chodníka v parku plánuje mesto v roku 2018 v rámci projektu „Sprístupnenie kultúrneho a prírodného bohatstva na území Mikroregiónu Valašskomeziříčsko-Kelečsko a mesta Partizánske“. V roku 2003 bola vypracovaná projektová dokumentácia na výstavbu hokejbalového ihriska v blízkosti Zimného štadióna. Samospráva realizovala prekládku oplotenia za viac ako 4 000 eur, ktoré bolo v roku 2004 poškodené a ukradnuté. Polícia však páchateľov nenašla. Mesto uskutočnilo obchodnú verejnú súťaž na výstavbu nájomných bytových domov na Šípku na základe vypracovanej dokumentácie. Do súťaže sa neprihlásil žiadny uchádzač, preto ju v roku 2016 zopakovalo bez podmienky využitia predmetnej projektovej dokumentácie. V roku 2017 získal na vybudovanie nájomných bytov stavebné povolenie súkromný investor. V nemocnici v Partizánskom malo mesto v pláne zrekonštruovať RTG pracovisko a urgentný príjem. Svet zdravia, ktorý má nemocnicu v prenájme, obe rekonštrukcie zrealizoval vo vlastnej réžii bez využitia projektovej dokumentácie vypracovanej mestom. „To, že projektové dokumentácie boli vyradené z účtovnej evidencie neznamená, že nebudú k dispozícii. Ide o to, aby tieto investície, ktoré sú v celkovej sume nad 110-tisíc eur, nenadhodnocovali majetok mesta,“ uviedla prednostka MsÚ Dáša Jakubíková.

(Tempo)

]]>
Z februárového kontrolného dňa primátora na stavbách http://www.jozefbozik.sk/z-februaroveho-kontrolneho-dna-primatora-na-stavbach-2/ Thu, 22 Feb 2018 18:33:02 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6796 Primátor Jozef Božik pokračuje aj v novom kalendárnom roku v pravidelných kontrolných dňoch na stavbách, zameraných na monitorovanie stavu realizovaných investičných akcií mesta. Za týmto účelom sa po dlhšej prestávke opäť vybral do terénu vo štvrtok 15. februára 2018, kedy boli v centre jeho pozornosti projekty zavŕšené či začaté v priebehu posledných dvoch mesiacov.

Jednou z posledných investičných akcií mesta v minulom roku bola výstavba spevnenej odstavnej plochy medzi bytovými domami č. 643 a 644 na Družstevnej ulici. Hoci 26 nových miest na parkovanie slúži verejnosti už nejeden týždeň, projekt ešte definitívne dokončený nie je. „V jarných mesiacoch máme naplánované práce, ktoré sme nestihli kvôli počasiu. Tie zahŕňajú vyznačenie parkovacích čiar a terénne úpravy okolia,“ informoval Peter Minárik z oddelenia životného prostredia a dopravy MsÚ.

V decembri minulého roka pribudla v parku mestského zariadenia sociálnych služieb Domov zostava fit prvkov, ktorú začnú jeho klienti využívať s príchodom teplejších jarných dní. „Súčasťou nášho malého fit parku sú tri stĺpiky so štyrmi cvičebnými strojmi, ktoré sú určené primárne pre ľudí na vozíku, ale zacvičiť si na nich môžu aj ostatní klienti,“ priblížila riaditeľka Domova Petra Zubatá s tým, že ide o prvú etapu výstavby fit parku, pričom ambíciou zariadenia je aj realizácia druhej a tretej etapy, ktoré by mali byť zamerané na pohybové aktivity chodiacich klientov.

Koncom minulého roka sa mestu podarilo získať dotáciu ministerstva vnútra na projekt podpory prevencie proti kriminalite. „Jeho výsledkom je osem nových moderných kamier, ktoré sme po dohode so štátnou políciou rozmiestnili tak, aby bol zabezpečený monitoring všetkých vstupov a výjazdov z mesta, ale i niektorých ďalších lokalít, “ vysvetlil náčelník Mestskej polície v Partizánskom.

Ďalšou zastávkou v harmonograme kontrolného dňa bola budova bývalej I. základnej školy na Námestí SNP, v prenajatých priestoroch ktorej má v súčasnosti zázemie cirkevná základná škola aj detašované pracovisko vysokej školy zdravotníctva. Investície mesta do tohto objektu si v uplynulých týždňoch vyžiadala rekonštrukcia hlavného vstupu, ako i opravy zatekajúcej strechy telocvične, ktorú okrem tamojších žiakov využívajú aj športové kluby a ostatná verejnosť. „Samotná strešná krytina je našťastie v dobrom stave, ale museli sme komplet vymeniť odhnité latovanie, s čím súvisela i výmena zhruba tisícky skrutiek,“ podotkol Vladimír Marko zo Správy majetku mesta, ktorá práce zabezpečovala.

V Základnej škole na Malinovského ulici sa pred niekoľkými dňami pustili do stavebných úprav malej i veľkej telocvične. „V oboch opravujeme opadnuté omietky a následne maľujeme steny. Vo veľkej telocvični sme okrem tohto vymenili ochranné siete na oknách a v dolnej vymieňame aj tridsať rokov staré okná za nové. Zároveň sme si splnili náš dávny sen a vďaka výhre školy v súťaži jedného obchodného reťazca sme zakúpili a nainštalovali v malej telocvični lezeckú stenu,“ uviedla riaditeľka školy Alena Barancová.

Renovovalo a skrášľovalo sa aj v jedálni Základnej školy na Veľkej okružnej. „Vymaľovali sme steny, urobili nové sokle aj pekné nové obloženie stĺpikov,“ zhrnul práce riaditeľ školy Juraj Guniš. Pozornosti kontrolnej skupiny neušla ani nová schodisková plošina. „Plošina výrazne uľahčuje našej imobilnej žiačke presun na poschodie. Prostriedky na ňu sme získali v rámci projektu bezbariérová škola,“ dodal Guniš.

(msk)

]]>
Basa je pochovaná, začína pôst… http://www.jozefbozik.sk/basa-je-pochovana-zacina-post/ Thu, 15 Feb 2018 15:11:03 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6770 „Lúčime sa s tebou, basa premilá, čo si na zábavách nám vyhrávala…“ Aj tóny tejto piesne sa druhú februárovú sobotu niesli Námestím SNP v Partizánskom počas podujatia Fašiangy v meste. Veselý program si už tradične pripravili členovia Folklórneho súboru Jánošík senior a Ľudová hudba Ladislava Broďániho. Koho od smiechu brucho nezabolelo, ten sa s radosťou pohostil domácou pálenkou či sladkými šiškami. A keď plačky basu oplakali, cigánka sa posťažovala a farár prítomných pokropil svätenou vodou, v sprievode náreku sme sa rozlúčili s obdobím hodovania a zábavy, aby sa mohol začať 40-dňový veľkonočný pôst.

(Tempo)

 

]]>
Nemocnica v Partizánskom má vynovené rádiodiagnostické oddelenie http://www.jozefbozik.sk/nemocnica-v-partizanskom-ma-vynovene-radiodiagnosticke-oddelenie/ Mon, 05 Feb 2018 14:42:04 +0000 http://www.jozefbozik.sk/?p=6740 Nemocnica v Partizánskom investovala do rekonštrukcie a modernizácie rádiodiagnostického oddelenia. Novinkou je aj digitálny RTG prístroj a zrenovované sonografické pracovisko. Vynovené priestory v piatok 2. februára 2018 slávnostne odovzdali do užívania prestrihnutím pásky prestrihnutím pásky riaditeľ nemocnice Michal Orihel a primátor mesta Jozef Božik.

„Cieľom rekonštrukcie, ktorú sme odštartovali vlani v októbri, bolo rádiodiagnostické oddelenie rozšíriť, zmodernizovať a scentralizovať. Pacienti aj náš zdravotnícky personál tak získali nielen komfortnejšie, bezpečnejšie a kvalitnejšie prostredie, ale ľudia už zároveň nebudú musieť blúdiť chodbami nemocnice. Všetko totiž nájdu na jednom mieste,“ uviedol riaditeľ nemocnice Michal Orihel.

Rekonštrukcia si vyžiadala finančné prostriedky v celkovej výške 195-tisíc eur, z ktorých 65-tisíc eur predstavovali stavebné práce a 130-tisíc eur stál samotný röntgen.

„To, že sa modernizovalo rádiodiagnostické oddelenie je dobrou správou nielen pre občanov mesta, ale celého regiónu. Teší ma, že v roku 80. výročia založenia mesta môžeme konštatovať, že nemocnica sa naďalej rozvíja a proces, ktorý sme odštartovali v roku 2011, súvisiaci so záchranou a stabilizáciou nemocnice sa nám podaril, čoho dôkazom je aj sedemročné kontinuálne pokračovanie činnosti, aj tých oddelení, ktoré nie sú zazmluvnené,“ skonštatoval primátor Jozef Božik s tým, že nemocnicu tento rok čakajú i ďalšie investície.

Nemocnicu so spádovou oblasťou približne 55-tisíc obyvateľov, ktorá je v majetku mesta, samospráva prenajala na 20 rokov Svetu zdravia v roku 2011.

(msk)

]]>